EHF Champions League: Vipers Kristiansand vs. CSM București (live)
    Liga 1: FC Viitorul vs. Sepsi Sfântu Gheorghe (live)
    Digisport 1
Liga 1: CFR învinge la Giurgiu și urcă pe locul 2SportPictures.eu
06 Oct 2018

Liga 1: CFR învinge la Giurgiu și urcă pe locul 2

Victorie concludentă pentru CFR Cluj în deplasarea de la Giurgiu. Pe ”Marin Anastasovici”, Astra nu a făcut față campioanei aflată pe un trend ascendent în evoluțiile sale și a înregistrat a doua înfrângere consecutivă după cea de la Ovidiu.

Jucătorii pregătiți de Gigi Mulțescu rămân cu regretul golului lui Llullaku din minutul 2 și anulat eronat de arbitrul Ovidiu Hațegan pe motiv de fault la portar, un eventual avantaj luat din start putând să dea o turnură diferită partidei. Trupa din Gruia a practicat un joc consistent și a avut prima mare ocazie în minutul 26 când șutul lui Ioniță din interiorul careului a fost deviat ușor cu capul de Belu-Iordache, atât cât a fost nevoie să lovească transversala în plin și să ricoșeze în teren în loc să fie deviată de bară în plasă. Țucudean a deschis scorul în primul minut al prelungirilor primei reprize cu o apariție oportună la colțul careului mic și o reluare de atacant de rasă la centrarea lui Moutinho de pe partea stângă. Soarta partidei a fost pecetluită la zece minute după pauză atunci când balonul plecat din brațele lui Arlauskis a trecut pe la Peteleu, iar fundașul stânga a pasat cu exteriorul pentru Moutinho care l-a executat cu șpițul pe Iliev din interiorul careului. Zbaterea gazdelor dă roade abia în minutul 89 când Zoua a împins mingea în plasă din apropiere după un șut al lui Alibec respins de Arlauskis. Agitația de pe final nu mai aduce nimic pe tabelă, chiar dacă Mailat a ratat o ocazie imensă singur cu Iliev, așa încât se încheie Astra – CFR Cluj 1-2 (0-1) și clujenii urcă pe locul 2 cu 20 de puncte, unul mai puțin decât liderul FCSB care joacă mâine cu Concordia.

Astra Giurgiu (antrenor Gheorghe Mulțescu): Iliev – Belu-Iordache, Bejan, Cestor, Butean - Moise (min. 73 Boboc), Biceanu - Begue (min. 86 V. Gheorghe), N. Roşu (min. 46 Alibec), Llullaku - Zoua

CFR Cluj (antrenor Toni Conceicao): Arlauskis - Manea, Lang, A. Mureşan, Peteleu - Djokovic, Hoban, Culio - Al. Ioniţă (min. 67 Deac), Ţucudean (min. 83 Omrani), Moutinho (min. 90+2 Mailat)