Liga 1: CFR Cluj păstrează titlul naționalRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
12 Mai 2019

Liga 1: CFR Cluj păstrează titlul național

O victorie la limită în fața celor de la CS Universitatea Craiova le-a asigurat matematic titlul celor de la CFR Cluj, astfel încât ultima etapă a play-off-ului campionatului va mai fi interesantă doar din perspectiva luptei pentru medaliile de bronz.

Partida din Gruia a debutat cu un gol anulat în minutul 9 lui Boli pe motiv de fault în atac, dar după numai două minute arbitrul Ovidiu Hațegan a indicat punctul cu var pentru împingerea lui Păun de către Kelic petrecută în careul oaspeților. Culio a transformat cu siguranță lovitura de pedeapsă și a dat formației clujene liniștea necesară pentru a controla până la final partida. Bordeianu putea dubla avantajul în minutul 25 cu un șut frumos din afara careului respins greu în corner de Pigliacelli, dar și oaspeții puteau puncta în minutul 35 după o lovitură de la 35 de metri executată de Fedele și deviată de zid până la Andrei Cristea la al cărui șut Arlauskis a avut o paradă de zile mari. Ovidiu Hațegan a anulat un al doilea gol în minutul 48 pentru o poziție de ofsaid a lui Omrani, apoi nou-intratul Fortes a trimis o lovitură de cap la care din nou Arlauskis s-a dovedit a fi decisiv. Cicâldău a trimis balonul milimetric peste transversală, la vinclu, din lovitură liberă în minutul 84, iar Kelic semnează ultima ocazie de gol a partidei în al treilea minut de prelungiri cu o lovitură de cap din 6 metri ce trece pe lângă stâlpul din dreapta lui Arlauskis.

S-a încheiat CFR Cluj - CS U Craiova 1-0 (1-0) și clujenii sărbătoresc al cincilea titlu de campioană. În acest moment oltenii așteaptă de la adăpostul a trei puncte avans rezultatul de mâine al meciului Viitorului cu Astra, constănțenii urmând să sosească în Bănie peste o săptămâna pentru meciul decisiv pentru câștigarea medaliilor de bronz.

CFR Cluj (antrenor Dan Petrescu): Arlauskis - Manea, Vinicius, Boli, Camora - Djokovic (min. 88 Hoban), Bordeianu, Culio - Deac, Omrani (min. 75 Ţucudean), Păun (min. 61 Costache)

CS U Craiova (antrenor Corneliu Papură): Pigliacelli - Dimitrov, Donkor (min. 46 Acka), Kelic, Briceag - Mateiu, Fedele, Cicâldău - Bărbuţ, A. Cristea (min. 52 Fortes), R. Baicu