Liga 1: CFR Cluj câștigă al patrulea titlu consecutivIonuț Tabultoc / SportPictures.eu
18 Mai 2021

Liga 1: CFR Cluj câștigă al patrulea titlu consecutiv

CFR Cluj a învins la Botoșani și bifează încă un titlu, al șaptelea din istorie și al patrulea consecutiv, indiferent de rezultatul din ultima etapă în care va întâlni formația de pe locul secund, FCSB. Clujenii au punctat în minutul 53 după o lovitură de colț, specialitatea casei, lovitura de cap a lui Burcă fiind deviată în plasă de Țigănașu din fața portarului Pap.

Gazdele s-au văzut dominate de o echipă determinată să exploateze oportunitatea victoriei decisive și Pap a fost nevoit să se întrebuințeze la șutul lui Deac din lovitură liberă (min. 21) și Manea (min. 29), dar au avut la rândul lor șansa de a deschide scorul în minutul 33. Țigănașu a avut o execuție surprinzătoare, cu exteriorul piciorului stâng, dintr-un unghi închis, balonul șutat din apropierea liniei de margine lovind rădăcina barei din dreapta lui Arlauskis. Păun a avut un șut periculos în minutul 36, balonul trecând puțin pe lângă țintă, apoi în startul părții secunde superioritatea oaspeților s-a concretizat pe tabelă în minutul 53. Costache a fost aproape de 0-2 în minutul 68, dar șutul său din centrul careului a fost deviat miraculos în corner de Pap, iar pe secundele de final entuziasmul clujenilor se putea transforma în dezamăgire. O minge aruncată peste defensiva oaspeților de Papa l-a găsit liber în centrul careului pe Al Mawas, însă Arlauskis a intuit curgerea fazei și a ieșit dintre buturi blocând șutul. În același timp, pe continuarea mișcării, portarul clujenilor l-a secerat pe atacant, însă arbitrul Sebastian Colțescu a acordat corner. Partida s-a încheiat cu o ratare imensă a lui Rondon, singur cu poarta goală, și fiesta s-a declanșat pe teren, continuând în vestiarul oaspeților.

Cu 51 de puncte, CFR Cluj are un avans de 6 puncte față de FCSB și chiar în cazul în care roș-albaștrii ar câștiga ambele meciuri pe care le mai au de disputat, cu Universitatea Craiova la Giurgiu și în Gruia, faptul că nu au beneficiat de rotunjirea punctajului la intrarea în play-out constituie un avantaj în fața urmăritoarei sale, care a primit jumătate de punct la înjumătățire.

FC Botoșani - CFR Cluj 0-1 (0-0)

A marcat: Țigănașu (min. 53 aut.)

FC Botoșani (antrenor Marius Croitoru): Pap - Braun, Chindriş (min. 82 Târşa), Şeroni (min. 62 Tîrcoveanu), Ţigănaşu - Caia (min. 4 Meleke), Florescu (min. 82 Patache), E. Papa - Ashkovski (min. 63 Fili), Ongenda, Al Mawas

CFR Cluj (antrenor Edi Iordănescu): Arlauskis - Cr. Manea, Vinicius, Burcă, Camora - Sigurjonsson (min. 76 Hoban), Bordeianu, M. Gîdea (min. 4 Păun, min. 84 Pereira) - Deac (min. 85 Chipciu), Debeljuh (min. 85 Rondon), Costache