Liga 1: Botoșenenii urcă pe locul secundIonut Tabultoc / SportPictures.eu
31 Mar 2017

Liga 1: Botoșenenii urcă pe locul secund

FC Botoșani urcă pe locul 2 în clasamentul play-out-ului după o victorie concludentă pe teren propriu în partida contra celor de la ASA Târgu Mureș. Meciul de debut al lui Ionuț Chirilă la cârma echipei mureșene nu a adus revirimentul sperat de suporterii și conducerea clubului, jocul prestat în deplasarea de la Botoșani fiind unul mai degrabă la întâmplare.

Ocazia lui Emil Dică din startul partidei a fost, de altfel, singura notabilă a oaspeților: în minutul 5 mijlocașul mureșenilor a reluat mult peste transversală din 6 metri o centrare primită de pe partea dreaptă. De partea cealaltă, moldovenii și-au creat o sumedenie de ocazii, însă au punctat o singură dată din acțiune și atunci cu concursul adversarilor. Mihai Roman trimite un prim șut pe cadrul porții lui Pap în minutul 27, apoi în minutul 40 tot el trimite pe lângă din centrul careului oaspeților, iar un minut mai târziu își încearcă șansa de la limita careului și șutează peste transversală.

Deschiderea de scor s-a petrecut în minutul 49 când o minge centrată de pe partea stângă de Laurențiu Buș a fost deviată de Rougkalas, apoi încercarea lui Bănel Nicoliță de a-i sufla mingea lui Golofca se întoarce împotriva lui și botoșeneanul îl învinge pe Pap cu un șut la colțul lung. Descătușați, jucătorii echipei gazdă sunt frustrați de decizia arbitrului Mihai Marcu de a nu acorda penalty la faultul evident al lui Gabi Mureșan la Elek în minutul 54, însă cavalerul fluierului indică punctul cu var în minutul 58 la contactul dintre Velayos și Laurențiu Buș. Vașvari a executat cu multă siguranță și a dublat avantajul. Pap a păstrat tabela neschimbată cu intervenția sa din minutul 76 la acțiunea lui Mihai Roman, apoi Ciolacu putea reduce din diferență cu o lovitură de cap ce a lovit bara porții lui Cobrea.

S-a încheiat FC Botoșani – ASA 2-0 (0-0) și mureșenii rămân cu 9 puncte pe ultima poziție a clasamentului.

FC Botoșani (antrenor Leo Grozavu): Cobrea - Unguruşan, Cucu, Burcă, Muşat - Vaşvari, Juncănaru (min. 46 Buş) - M. Roman, Moruţan, Golofca (min. 74 Bordeianu) - Elek (min. 61 Kuku)

ASA Târgu Mureș (antrenor Ionuț Chirilă): Pap - Velayos, Rougkalas, M. Constantin, Nicoliţă - G. Mureşan, Gorobsov - C. Rus, Dică (min. 57 Petra), Andre – Bâtfoi (min. 71 Ciolacu)