Liga 1: Botoșenenii, la a treia victorie consecutivăIonut Tabultoc / Mediafax Foto
13 Dec 2015

Liga 1: Botoșenenii, la a treia victorie consecutivă

Revenirea lui Antonio Conceicao la cârma CFR-ului nu a provocat un șoc pozitiv pentru clujeni. În meciul de la Botoșani ardelenii au părut debusolați, cei care au dictat cursul jocului fiind gazdele.

În minutul 20 Acsinte a trimis balonul în bară, șutul său fiind ușor deviat de Goian, pentru ca trei minute mai târziu un gol marcat de Martinus din lovitură liberă să fie anulat deoarece Ngadeu, în poziție de ofsaid, s-a interpus pe traiectoria balonului. Același Ngadeu înscrie un gol valabil în minutul 31 dintr-o altă centrare a lui Martinus, de această dată din corner. Fundașul botoșenenilor a venit la prima bară și a plasat o lovitură de cap ce l-a surprins pe Vâtcă. În prelungirile primei reprize Martinus a recuperat o pasă neglijentă trimisă înapoi de un clujean, s-a distrat cu Mureșan și Vâtcă pentru a-i pasa apoi lui Fulop, mijlocașul venit din spate reluând din prima în plasa porții CFR-ului.

În minutul 58 rolurile s-au inversat și Fulop l-a servit pe Martinus cu o pasă în cros peste defensiva clujeană, dar reluarea jucătorului olandez a fost respinsă de Vâtcă, iar mingea a trecut milimetric pe lângă bara de la colțul lung. Cristian Lopez a marcat în minutul 79 cu un șut puternic de la marginea careului mare și a reaprins speranțele oaspeților, însă partida s-a terminat FC Botoșani – CFR Cluj 2-1 (2-0), a treia victorie consecutivă pentru moldoveni și al șaselea meci fără victorie pentru ardeleni care nici cu cele 6 puncte pe care speră că le vor recupera la TAS nu se apropie la mai puțin de 3 puncte de zona play-off.

FC Botoşani (antrenor Cristian Pustai): Pleşca – Dimitrov, Ngadeu, Miron, Acsinte –Vaşvari, Bordeianu – Martinus (min. 78 Patache), Cabrera (min. 89 Cordoş), Fulop (min. 72 Popovici) – Hadnagy

CFR Cluj (antrenor Antonio Conceicao): Vâtcă – T. Lopes, Goian, Mureşan, Camora –Jakolis (min. 76 Nouvier), Gomelt, Petrucci, Nascimento (min. 46 Păun) – Cristian Lopez, Victor Bruno (min. 46 Beleck)