Liga 1: Botoșaniul învinge și mai sperăEmil Vasilescu / SportPictures.eu
20 Dec 2018

Liga 1: Botoșaniul învinge și mai speră

Teren greu, frig pătrunzător și un singur gol la Botoșani în meciul dintre gazdele de la FC și Dunărea Călărași. Ongenda a înscris golul care a făcut diferența în meci în minutul 36, dar jumătate din reușită îi aparține lui Golofca, cel care a preluat foarte bine și a ținut sub control balonul în flancul stâng, l-a văzut pe francez pătrunzând perpendicular pe poartă și i-a centrat la întâlnire pentru o reluare necruțătoare cu capul din 7 metri.

Oaspeții au avut șansa egalării în ultimul minut al primei reprize la reluarea cu capul, puțin pe lângă poartă, a lui Wallace, dar și prima ocazie a reprize secunde la șutul lui Honciu din afara careului care prinde pământul în fața lui Pap, portarul gazdelor întinzându-se și respingând în corner. Botoșenenii au ocazia să se desprindă în minutul 70 prin același Ongenda, însă șutul său cu efect trece puțin peste transversală, ultima ocazie a partidei aparținându-le oaspeților. În ultimul minut de joc Bourceanu trage de la aproape 30 de metri și îl întinde pe Pap pentru o nouă paradă de succes a portarului gazdelor.

S-a încheiat FC Botoșani – Dunărea Călărași 1-0 (1-0), rezultat ce îi duce pe moldoveni la 26 de puncte, la două lungimi distanță de ultimul loc de play-off.

FC Botoșani (antrenor Liviu Ciobotariu): Pap - Patache, Miron, Burcă, Soiledis - Fulop (min.82 Târşă), J. Rodriguez, Fabbrini (min. 73 E. Papa) - Ongenda, M. Roman (min. 67 Trujic), Golofca

Dunărea Călărași (antrenor Dan Alexa): G. Popa - Gligorov, Dobrosavlevici, Walace, G. Mendy - Al. Munteanu (min. 71 V. Munteanu), Honciu, Bourceanu, Buzan (min. 46 Carnat) - Mediop (min. 70 V. Alexandru), Souda