Liga 1: Botoșani de 10Ionut Tabultoc / SportPictures.eu
06 Aug 2021

Liga 1: Botoșani de 10

FC Botoșani a obținut a treia victorie din cele patru partide disputate și acumulează 10 puncte, elevii lui Marius Croitoru făcând diferența în partea a doua a jocului de astăzi cu UTA.

Prima repriză a fost una animată, cu ocazii de poartă, dar fără a fi concretizate pe tabelă. Moldovenii au supus unei adevărate canonade buturile apărate de Iacob, Fili (min. 3) dând startul cu un șut ce a trecut puțin pe lângă țintă. Sila îl imită în minutul 19, urmat de Mateus Santos trei minute mai târziu, iar Fili reușește primul șut pe poartă în minutul 34, minge respinsă de Iacob. Randament mai bun au avut oaspeții cu ambele șuturi trimise pe spațiul porții lui Pap. Ubbink l-a obligat pe portarul gazdelor să rețină în doi timpi în minutul 26, în timp ce Roger, cu o lovitură liberă de la 30 de metri, l-a determinat pe Pap să scoată în corner balonul ce se îndrepta sub transversală.

După pauză lucrurile se schimbă, în minutul 61 Petkovski deschide scorul cu o lovitură de cap din 6 metri din centrarea lui Braun și în minutul 73 Ongenda transformă un penalty acordat în urma faultului evident al lui Medimorec asupra lui Mihai Roman. Putea fi 3-0 în minutul 81 la șutul lui Mihai Roman deviat în corner, însă s-a terminat 2-1 după ce în minutele de prelungiri Hora i-a furat balonul lui Șeroni și a redus diferența.

FC Botoșani - UTA 2-1 (0-0)

Au marcat: Petkovski (min. 61), Ongenda (min. 73 pen.)/Hora (min. 90+2)

FC Botoșani (antrenor Marius Croitoru): Pap – Braun, Racoviţan, Şeroni, Ţigănaşu – Papa, Malcom (min. 70 Chindriş), Ongenda (min. 85 Croitoru) – Kage (min. 18 Mateus Santos), Sila (min. 46 M. Roman), Fili (min. 46 Petkovski)

UTA (antrenor Laszlo Balint): Iacob – Vuckevic, Erico (min. 70 Benga), Medimorec, Shiliakov – Batha, Passaglia (min. 70 Vorobjovas), Figuiera, Ubbink (min. 65 Antal) – Miculescu (min. 82 Isac), Dangubic (min. 65 Hora)