Liga 1: Bijuteria lui Alibec nu a fost de ajunsRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
01 Dec 2016

Liga 1: Bijuteria lui Alibec nu a fost de ajuns

O primă repriză nebună la Giurgiu, cu trei goluri și alte ocazii de poartă, a stabilit învingătoarea întâlnirii dintre campioana Astra și revelația CFR Cluj.

Echipa din Gruia a deschis scorul în minutul 5 prin Bud, golgheterul clujenilor atacând perfect la colțul scurt un balon centrat din corner de Nascimento. Un pic mai iute decât Gavrilaș și Oros, Cristi Bud a lovit cu capul mingea și a trimis-o în plasă, oferind oaspeților avantaj pe tabelă, însă Alibec l-a anulat în minutul 13 cu o execuție de kinogramă. Șeptarul Astrei a lansat o torpilă de la 25 de metri ce a perforat plasa porții lui Vâtcă, odihnindu-se la vinclul din stânga portarului clujenilor. Efuziunea puținilor suporteri ce au populat tribunele stadionului ”Marin Anastasovici” a durat mai puțin de 10 minute, deoarece arbitrul Sebastian Colţescu dictează lovitură de pedeapsă în minutul 21 la un contact în careul giurgiuvenilor între Oros și Nascimento. Transformarea aceluiași Nascimento readuce echipa clujeană în avantaj, apoi în minutul 25 Teixeira ratează o ocazie imensă de a egala, balonul trimis de el din interiorul careului trecând milimetric pe lângă bara de la colțul lung.

Repriza secundă nu este la fel de animată ca prima și în afara unui șut-centrare a lui Budescu respins de sub transversală de Vâtcă și a unui șut al lui Teixeira pe direcția portarului clujenilor, astralii nu s-au apropiat periculos de buturile oaspeților.

S-a încheiat Astra – CFR Cluj 1-2 (1-2), rezultat ce sporește provocarea pentru echipa lui Marius Șumudică, obligată acum să recupereze 9 puncte în 8 etape pentru a obține un loc de play-off.

Astra (antrenor Marius Șumudică): Gavrilaş - Stan, Geraldo (min. 46 Ricardo Alves), Oros (min. 84 Kortzorg), Morais - Lovin, Takayuki - Al. Ioniţă, Budescu, Teixeira (min. 71 D. Florea) - Alibec

CFR Cluj (antrenor Vasile Miriuță): Vâtcă - T. Lopes, Larie, A. Mureşan, Camora – Nascimento (min. 88 Al. Ene), L. Rus - Sorsa, Al. Păun (min. 81 Al. Chiriță), Nouvier - Bud (min. 77 Omrani)