Liga 1: Bagheta lui Bergodi face minuniRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
25 Feb 2019

Liga 1: Bagheta lui Bergodi face minuni

FC Voluntari s-a impus la Chiajna și face rocada cu Concordia în subsolul clasamentului lăsând să se întrevadă un play-out încins în lupta pentru evitarea retrogradării.

Gazdele au reușit să deschidă scorul în minutul 69 după o perioadă bună de joc, Sofiane Moussa taxând ieșirea neinspirată a lui Vâtcă la un corner și înscriind cu o lovitură de cap. Până la faza golului, portarul oaspeților a făcut minuni cu intervențiile sale în fața lui Nivaldo (min. 28), Cristescu (min. 42), Moussa (min. 54), Alexe (min. 58) și chiar în faza premergătoare golului la Cadamuro. Bucuria elevilor lui Adrian Falub a durat două minute, Tudorie pătrunzând în careu și după ce l-a depășit ușor pe Koutroumbis l-a învins pe Caparco cu un șut trimis cu vârful bocancului. După alte patru minute Balaur a reluat din 6 metri o minge centrată din corner și i-a dus pe oaspeți în avantaj, apoi în minutul 87 Gadze înscrie cu o execuție frumoasă, șut cu efect la colțul lung din marginea careului de 16 metri, stabilind scorul final.

După Concordia – FC Voluntari 1-3 (0-0) trupa lui Cristiano Bergodi face 20 de puncte, 7 dintre acestea câștigate în cele patru etape disputate în acest start de sezon, o performanță remarcabilă. Pentru ambele formații urmează partide dificile în ultima etapă a sezonului regulat, cu deplasare la Dinamo pentru Concordia și meci pe teren propriu cu FCSB pentru FC Voluntari.

Concordia Chiajna (antrenor Adrian Falub): Caparco - J. Meira, Koutroumpis, Cadamuro, A. Radu - Gorobsov, Ropotan (min. 79 P. Ivanovici) - Grădinaru, Cristescu (min. 74 Albu), Nivaldo (min. 46 Moussa) - Alexe

FC Voluntari (antrenor Cristiano Bergodi): Vâtcă - Krasniqi (min. 84 Ricardinho), Balaur, Armaş, A. Vlad - Signorelli (min. 11 Căpăţână), Răuţă - Gadze, Laidouni, I. Gheorghe (min. 67 G. Deac) - Tudorie