Liga 1: Astra revine pe prima poziție a clasamentuluiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
20 Dec 2019

Liga 1: Astra revine pe prima poziție a clasamentului

Astra Giurgiu încheie anul cu un joc-spectacol pe ”Marin Anastasovici” în compania celor de la Academica Clinceni.

Elevii lui Bogdan Andone au început în forță cu un gol înscris în minutul 5 cu contribuția lui Răuță. Răduț a sărit bine la cap la prima bară după executarea unui corner de pe partea stângă, mingea trimisă de el lovindu-l pe fundașul central al oaspeților și intrând apoi în poartă. Reușita rapidă i-a relaxat un pic pe giurgiuveni și Academica apare periculos în câteva rânduri în zona porții adverse. În minutul 11 Merloi șutează din afara careului și balonul prinde gazonul în fața lui Kitanov, care respinge cu dificultate de la rădăcina barei, apoi o tragere a lui Dima asupra lui Merloi nu este penalizată cu lovitură de pedeapsă de arbitrul Marian Barbu, iar în minutul 15 Deretti șutează de la 16 metri puțin lăsat pe spate și balonul trimis de el lovește transversala în zona vinclului. Minutul 27 a adus ceea ce ar putea fi golul campionatului: Florentin Matei a driblat în marginea careului mare al oaspeților și l-a găsit cu o pasă printre fundașii adverși pe Alibec în colțul careului mic. Șeptarul giurgiuvenilor a ales varianta călcâiului pentru a-i pasa lui Begue în fața porții, iar francezul, la rândul său, a optat pentru un călcâi pentru a trimite balonul în plasă. Primirea celui de-al doilea gol a fost urmată pentru Academica de o altă lovitură, în minutul 36 Răuță fiind eliminat pentru un fault din postură de ultim apărător făcut asupra lui Alibec.

Cu acest avantaj Astra mai reușește un gol în minutul 72 când Begue îi întoarce serviciul lui Alibec și îi trimite o pasă în adâncime și după un dribling scurt în fața unui fundaș advers șeptarul îl execută pentru a treia oară pe Vâlceanu. Cinci minute mai târziu David Bruno a marcat la rândul său un autogol reluând în vinclu în încercarea de a degaja o minge centrată în fața porții de Merloi.

S-a încheiat 3-1, o victorie de necontestat a Astrei ce revine cel puțin temporar la șefia clasamentului cu 43 de puncte, în timp ce Academica rămâne pe locul 12 cu 20 de puncte.

Astra Giurgiu - Academica Clinceni 3-1 (2-0)

Au marcat: Răuță (min. 5 aut.), Begue (min. 27), Alibec (min. 72)/David Bruno (min. 77 aut.)

Astra Giurgiu (antrenor Bogdan Andone): Kitanov - David Bruno, Graovac (min. 76 Dandea), Dima, Radunovic - Crepulja, Răduţ (min. 78 G. Enache), Begue, Matei, Stahl (min. 17 Tounkara) - Alibec

Academica Clinceni (antrenor Ilie Poenaru): Vâlceanu - G. Matei (min. 46 Achim), Răuţă, Patriche, Dobrescu - Cebotaru, Merloi, Şut, Buziuc (min. 46 R. Ion), Deretti (min. 50 C. Dumitru) - Vojtus