Liga 1: Astra reintră în graficSportPictures.eu
09 Dec 2018

Liga 1: Astra reintră în grafic

Pe arena ”Marin Anastasovici” din Giurgiu, Astra a depășit Concordia Chiajna și a revenit pe loc de play-off la egalitate de puncte și golaveraj cu Sepsi.

Succesul nu a fost unul fără emoții în startul meciului, ilfovenii având situații bune de a înscrie prin Leca (min. 14), Ivanovici (min. 21) și Deaconu (min. 21), de fiecare dată Lazar având intervenții inspirate și a păstrat imaculată tabela. Singura ocazie a gazdelor a apărut abia în minutul 38 la șutul din întoarcere a lui Zoua la care Caparco a reținut la colțul scurt.

Repriza a doua a început abrupt, cu golul surprinzător înscris de Begue în minutul 49: o pasă lungă de 50 de metri a lui Belu-Iordache l-a găsit liber pe francez în flancul drept, acesta a pătruns până aproape de linia de tușă și l-a învins pe Caparco cu un șut pe jos. Gorobsov l-a întins pe Lazar din lovitură liberă trei minute mai târziu, Alibec iese la rampă în două rânduri cu un șut de la distanță în minutul 66 și un dribling în plus în careul oaspeților cinci minute mai târziu, pentru ca oaspeții să egaleze în minutul 73 după un corner în urma căruia balonul deviat de alți jucători l-a lovit în piept pe Leca și a intrat în plasă. Bucuria ilfovenilor nu a durat decât un minut, deoarece Bărboianu a comis henț în propriul careu și Alibec a transformat lovitura de pedeapsă pentru a-și aduce din nou echipa în avantaj. Rezultatul final a fost stabilit de Llullaku în minutul 87 cu un șut din 6 metri după un voleu ratat al lui Bejan care s-a transformat în assist pentru atacantul albanez.

Scor final Astra – Concordia 3-1 (0-0), a patra înfrângere consecutivă pentru ilfoveni lăsându-i pe penultima poziție a clasamentului.

Astra Giurgiu (antrenor Costel Enache): Lazar - Belu-Iordache, Cestor, Bejan, Radunovic - Butean, Koukou (min. 46 Buş), Biceanu (min. 62 Roşu), Begue (min. 79 Llullaku) -  Alibec - Zoua

Concordia Chiajna (antrenor Dorinel Munteanu): Caparco - Matei, Leca, Albu, Bărboianu - Gorobsov (min. 81 Cristescu), Prepeliţă, Grădinaru (min. 73 Măzărache), Deaconu, Ivanovici - Batin (min. 84 Guessan)