Liga 1: Astra păstrează poziția de liderMircea Rosca / SportPictures.eu
19 Sep 2015

Liga 1: Astra păstrează poziția de lider

Un meci dificil în Gruia pentru Astra Giurgiu, al cărei obiectiv a fost păstrarea poziției de lider după ce cu câteva ore înainte a fost detronată de Viitorul. Gazdele de la CFR Cluj le-au dat planul peste cap cu un gol rapid, în minutul 6 reușit de Jakolis după o construcție bună pe partea dreaptă a lui Beleck ce l-a găsit pe jucătorul croat în mijlocul careului oaspeților.

Alibec a fost cel mai bun om al primei reprize pentru giurgiuveni, trecându-și în cont trei șuturi pe spațiul porții lui Marc. Tot el este autorul golului egalizator, insistențele sale ofensive fiind recompensate în minutul 51. După un corner de pe partea dreaptă executat de Boldrin, mingea respinsă de clujeni a ajuns la șeptarul astralilor și șutul său deviat de Petrucci îl bate pe Marc, stabilind și scorul final al partidei: CFR Cluj – Astra 1-1 (1-0).

CFR Cluj (antrenor Francisc Dican): T. Marc - Tiago Lopes, Larie, L. Goian, Camora - Gomelt, Petrucci - Jakolis (min. 76 Vitor Bruno), Cristian Lopez, Păun (min. 61 Nouvier) - Beleck (min. 70 Voiculeţ)

Astra (antrenor Marius Șumudică): S. Lung Jr - Queiros, Găman, Oros, Al. Stan - Lovin, Dandea - Enache (min. 88 Al. Ioniţă), Boldrin, D. Florea (min. 76 Gouriye) - Alibec (min. 90+4 Roșu)