Liga 1: Astra îngheață vulcanul din BănieRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
04 Mar 2019

Liga 1: Astra îngheață vulcanul din Bănie

Oltenii nu se regăsesc după înfrângerea suferită pe Arena Națională cu FCSB și pierd pe teren propriu duelul cu Astra Giurgiu în ultimul meci al sezonului regulat.

Giurgiuvenii au jucat deschis și au semnat marile ocazii ale primei reprize de pe ”Ion Oblemenco” cu Hambo în minutul 28 punându-l la încercare pe Pigliacelli cu un șut din interiorul careului după un contraatac tăios și cu Llullaku în minutul 39, lovitură de cap din 6 metri ce a trecut pe lângă bara din stânga portarului oltenilor.

CS Universitatea Craiova a replicat imediat prin șutul pe centrul porții lui Lazar, respins în lateral de portarul Astrei, apoi imediat după pauză, în minutul 49 deschid scorul prin Koljic. Șutul lui Andrei Cristea din careu este respins de Lazar în atacantul gazdelor, balonul ricoșând apoi la Koljic care a trimis simplu din 8 metri în plasă. Oaspeții nu dezarmează și împing formația gazdă în treimea defensivă, eforturile lor fiind recompensate în minutul 76 de golul egalării înscris de Llullaku. Atacantul Astrei a primit în zona punctului cu var o centrare foarte bună de pe partea dreaptă trimisă de Belu-Iordache, reluarea sa din voleu învingându-l pe Pigliacelli. Continuând să preseze, giurgiuvenii primesc o mână de ajutor, mai bine zis un picior de ajutor de la Donkor în minutul 88. Fundașul intrat după pauză a deviat în propria poartă centrarea în forță a lui Vasile Gheorghe și a stabilit scorul final, CS Universitatea Craiova – Astra Giurgiu 1-2 (0-0).

Cele două echipe se vor reîntâlni duminică, tot în Bănie, în prima etapă a play-off-ului, fază în care oltenii intră cu 23 de puncte, iar giurgiuvenii cu 21.

CS U Craiova (antrenor Devis Mangia): Pigliacelli - Martic, Kelic (min. 46 Donkor), T. Ferreira, Briceag - Mateiu, Cicâldău - Bărbuţ, A. Cristea (min. 66 Mihăilă), N. Rocha (min. 82 Drăghici) - Koljic

Astra Giurgiu (antrenor Costel Enache): Lazar - Belu-Iordache (min. 86 N. Roşu), Bejan, Cestor, Radunovic - Butean, Pires, Mrzljak, Begue (min. 64 V. Gheorghe) - Hambo (min. 54 Zoua), Llullaku