Liga 1: Astra, în 10, remizează în GruiaFlaviu Buboi / SportPictures.eu
16 Feb 2019

Liga 1: Astra, în 10, remizează în Gruia

CFR Cluj face un nou pas greșit și după remiza de astăzi de pe teren propriu cu Astra Giurgiu rămâne fără victorie de la reluarea campionatului. Formația campioană nu a avut o prestație consistentă în faza ofensivă, chiar dacă Toni Conceicao a aruncat în luptă încă de la startul jocului o tripletă redutabilă formată din Deac, Țucudean și Omrani. Nerefăcut din punct de vedere medical, Țucudean a fost înlocuit la pauză, în timp ce ceilalți doi au rămas datori propriilor suporteri și în partea a doua a meciului chiar dacă echipa lor a evoluat în superioritate numerică încă din minutul 30 după eliminarea lui Bejan pntru un atac cu talpa ridicată asupra lui Djokovic.

Până atunci, oaspeții au tras un semnal de alarmă la acțiunea din minutul 4 când Alibec, cu o evoluție foarte bună, la fel ca în partidele anterioare, a inventat o pasă printre patru adversari și l-a lăsat pe Butean singur cu Arlauskis, dar portarul gazdelor a ieșit inspirat și și-a blocat adversarul. Tot mangaliotul a semnat și ultima ocazie a primei reprize cu un șut la colțul lung ce a mângâiat bara porții din stânga lui Arlauskis.

Golul gazdelor a venit în minutul 53 după un corner, balonul centrat de pe partea dreaptă a fost reluat cu capul de Omrani și respins de Lazar în piciorul lui Lang, după care a ricoșat spre poartă și reluat în plasă de pe linia porții de Mureșan. Două minute mai târziu, tot după un corner Păun încearcă să-l surprindă pe Lazar cu un șut la colțul scurt, dar portarul giurgiuvenilor a fost atent și a respins în corner. Alibec continuă să-și tragă după el colegii în ofensivă și după o lovitură liberă trimisă puțin pe lângă buturi în minutul 64, în minutul 74 alege să execute în lateral o lovitură liberă de la 25 de metri. Radunovic șutează din prima cu stângul și balonul deviat de Culio intră în plasa porții lui Arlauskis, rămas fără replică. Egalarea îi obligă pe clujeni să se arunce în atac, dar abia în al doilea minut de prelungiri Omrani are în gheată golul victoriei, însă șutul său este slab și pe direcția lui Lazar, care a reținut în doi timpi.

Partida s-a încheiat CFR Cluj – Astra 1-1 (0-0), un punct mare pentru giurgiuveni în lupta pentru un loc de play-off și un rezultat ce le permite celor de la FCSB să se apropie la un singur punct în cazul unei victorii luni la Chiajna.

CFR Cluj (antrenor Toni Conceicao): Arlauskis - Manea, Vinicius (min. 46 Lang), Mureşan, Camora - Djokovic, Culio, Ioniţă (min. 80 Petrila) - Deac, Ţucudean (min. 46 Păun), Omrani

Astra Giurgiu (antrenor Costel Enache): Lazar - Belu, Erico, Bejan, Radunovici (min. 89 Balaure) - Mrzljak - Butean, Llullaku (min. 75 V. Gheorghe), Pires, Roşu (min. 58 Crişan) - Alibec