Liga 1: Astra, fără milă la MediașValentin Macrea / SportPictures.eu
17 Iul 2020

Liga 1: Astra, fără milă la Mediaș

Gaz Metan Mediaș a arătat din nou ca o echipă fără busolă și a înregistrat a patra înfrângere consecutivă în partida din această seară de pe teren propriu cu Astra Giurgiu. Elevii lui Bogdan Andone au avut o misiune simplă și au înscris de patru ori în poarta lui Pleșca pentru a-și consolida poziția a treia în clasament și după această etapă.

Budescu l-a iertat pe portarul gazdelor în minutul 21 când scărița sa de la 15 metri nu l-a ”sărit” pe Pleșca, apoi gazdele au încercat de două ori poarta lui Lazar prin Cardoso în minutele 22 și 26. Lucrurile au intrat pe făgașul normal în minutul 38 după ce Fatai a profitat de o gafă a lui Juel-Nielsen, care s-a bazat pe ieșirea lui Pleșca la un balon intrat în careul de 16 metri. Simion putea dubla avantajul de pe tabelă în minutul 48, dar balonul trimis de el a lovit transversala, pentru ca un minut mai târziu Răduț să înscrie cu un șut superb de la 16 metri. Alexandru Ioniță a făcut 0-3 în minutul 65 când a fructificat cu un șut din cădere de la 11 metri o pasă decisivă a lui Budescu, iar scorul final a fost stabilit zece minute mai târziu de Balaure cu o lovitură de cap din 7 metri în urma unei centrări trimise de Radunovic din flancul stâng.

Gaz Metan Mediaș - Astra Giurgiu 0-4 (0-1)

Au marcat: Fatai (min. 38), Răduț (min. 49), Ioniță (min. 65), Balaure (min. 75)

Gaz Metan Mediaș (antrenor Dusan Uhrin): Pleșca – Butean, Larie, Juel-Nielsen, Velisar – R. Popa (min. 52 Avram), De Moura (min. 73 Nicula) – Ciocan, Drăghici (min. 37 Diakota), Trif (min. 73 Dogaru) – Dumitru Cardoso

Astra Giurgiu (antrenor Bogdan Andone): Lazar – Șerban (min. 23 Seto), Graovac, Dandea, Radunovic (min. 75 David Bruno) – Răduț (min. 75 V. Gheorghe), Simion, Crepulja, Al. Ioniță (min. 66 Balaure) – Fatai (min. 66 Stahl), Budescu