Liga 1: Astra câștigă duelul cu Steaua și speră la play-offRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
11 Dec 2016

Liga 1: Astra câștigă duelul cu Steaua și speră la play-off

Astra a învins Steaua la ultima acțiune a partidei într-un meci de bună factură care prin rezultatul său complică toate calculele din zona play-off-ului.

Partida începe în nota de dominare teritorială a roș-albaștrilor, însă Astra stă pe două linii la maxim 25 de metri de poarta lui Lung junior și așteaptă răbdătoare, conștientă că trupa lui Laurențiu Reghecampf este în lipsă de idei. Treptat, gazdele ies din tranșee și au prima acțiune mai consistentă la șutul lui Ioniță din minutul 18, ușor deviat de fundașii Stelei, apoi oaspeții dau replica prin Ovidiu Popescu care lovește bara în minutul 28. Șase minute mai târziu Lovin, lăsat prea mult să-și potrivească șutul din marginea careului lui Niță, plasează cu efect balonul la colțul lung, dar goalkeeper-ul stelist se întinde ca un arc și respinge în corner. Prima parte a meciului se încheie cu reluarea cu capul a lui Tamaș la centrarea din lovitură liberă de pe partea stângă a lui Boldrin, la care mingea trece paralel cu linia porții și iese în aut.

Repriza secundă debutează în aceeași notă de echilibru în care s-au terminat primele 45 de minute, apoi încep să apară și ocaziile. Astfel, în minutul 56 Golubovici reia din 6 metri pasa lui Adi Popa trimisă din apropierea liniei de fund, balonul lovind încheietura barelor și ieșind apoi în aut de poartă, iar imediat după aceea, la numai două minute, Niță scoate cu piciorul, ca la handbal, lovitura de cap a lui Săpunaru. Lovitura de cap a lui Achim din minutul 61 trimisă de la 7 metri de poarta lui Lung junior nu prinde spațiul porții, la fel ca reluarea lui Enache în urma centrării primite din corner în minutul 70. Ambele echipe se deschid din ce în ce mai mult, spațiile sunt din ce în ce mai mari și Daniel Niculae încearcă să le exploateze și așa apare ocazia din minutul 72 când a primit în spatele liniei apărătorilor Stelei și a șutat de la limita careului mare, dar Niță a fost atent și a reținut în urma unui plonjon. Cea mai mare ocazie a partidei a apărut în minutul 82, când Adi Popa a urcat bine în careul Astrei și a centrat la 3 metri de linia porții de unde Golubovic nu a reușit să împingă balonul în plasă. Eliminarea lui Tamaș din minutul 84 înclină terenul înspre poarta lui Niță, dar portarul Stelei își face datoria în minutul 88 la pătrunderea lui Florea, apoi Ioniță nu găsește cadrul porții în ultimul minut regulamentar de joc.

Un ultim contraatac schimbă totul: Teixeira trimite în cros în partea stângă la Budescu, care îl întoarce simplu pe Enache și îl execută pe Niță cu un șut din interiorul careului. A fost ultima fază a meciului, iar tabela arenei ”Marin Anastasovici” arată Astra - Steaua 1-0 (0-0), scor în urma căruia giurgiuvenii își păstrează șansele de a pătrunde în play-off, iar Steaua se poate vedea coborâtă până pe locul 3.

Astra (antrenor Marius Șumudică): Lung jr. - Stan, Geraldo, Săpunaru, Alves (min. 86 Florea), Jr. Morais - Ioniţă, Seto (min. 46 D. Niculae), Lovin (min. 63 Boubacar), Teixeira - Budescu

Steaua (antrenor Laurențiu Reghecampf): Niţă - Ov. Popescu, Tamaş, Toşca, Momcilovic - Bourceanu, Moke (min. 46 Achim) - Popa, Boldrin (min. 46 Enache), De Amorim - Golubovic (min. 86 Aganovic)