Liga 1: Astra, aproape campioanăRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
16 Apr 2016

Liga 1: Astra, aproape campioană

Astra Giurgiu a făcut un pas important spre câștigarea titlului după victoria cu 2-0 (1-0) în partida de sâmbătă seară contra celor de la Steaua București.

Ambele echipe au fost marcate de miza partidei și în debutul de partidă am consemnat o serie de inexactități tehnice de partea ambelor formații. Treptat, Alibec a ieșit din mulțime și a început să facă legea pe partea stângă a atacului giurgiuvenilor, dominându-și fizic adversarii. Prima ocazie mai consistentă a partidei a aparținut Stelei, la șutul lui Pintilii de al 22 de metri ce a trecut foarte puțin peste transversala porții lui Lung junior, apoi Chipciu trimite pe colțul lung o minge centrată în mijlocul careului de Tamaș, dar portarul Astrei respinge în corner cu o paradă eficientă. În minutul 44 Alibec scoate un penalty la o fază în care Varela a reluat neinspirat balonul cu capul către Niță, iar portarul stelist l-a faultat pe decarul giurgiuvenilor, care a urmărit atent balonul. Lovitura de pedeapsă a fost transformată fără emoții de Găman și Astra intra cu avantaj la pauză.

Introducerea lui Marica în locul lui Bourceanu în debutul reprizei secunde nu a adus o schimbare radicală în modul de exprimare în ofensivă al jucătorilor roș-albaștri, tot Alibec fiind cel mai periculos atacant de pe teren, șutul său cu stângul din minutul 49 punându-l la încercare din nou pe Niță, nevoit și el să respingă în corner cu o robinsonadă de efect. Hamroun iese la rampă în minutele 60 și 64 cu o lovitură de cap reținută în doi timpi de Lung junior, apoi cu un șut din afara careului ce a lovit îmbinarea barelor din dreapta portarului giurgiuvenilor. În minutul 76 Varela îl faultează clar în careu pe Teixeira, iar Alibec își încununează opera cu un gol din penalty, stabilind scorul final al partidei. Golul lui Marica din minutul 80 ar fi putut încinge finalul, dar a fost anulat pe motiv de ofsaid, apoi Alibec a ratat o ocazie imensă în minutul 85 după ce a trecut printre Toșca și Varela și a fost blocat de Niță din poziție de unu la unu.

Astfel, se încheie Astra – Steaua 2-0 (1-0) și giurgiuvenii au acum 6 puncte în fața urmăritoarei lor cu trei etape înainte de finalul campionatului.

Astra (antrenor Marius Șumudică):  Lung - Queiros, Găman, Oros, Junior Morais - Lovin, Seto - Boudjemaa (min. 88 D. Niculae), Boldrin (min. 81 D. Florea), De Amorim (min. 67 Teixeira) - Alibec

Steaua (antrenor Laurențiu Reghecampf): Niţă - Tamaş (min. 46 Enache), Varela, Toşca, Momcilovic - Bourceanu (min. 46 Marica), Pintilii - A. Popa (min. 79 Bawab), Stanciu, Hamroun - Chipciu