Liga 1: Alibec - gol de senzație, Boldrin - decisiv la prima atingereRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
02 Apr 2017

Liga 1: Alibec - gol de senzație, Boldrin - decisiv la prima atingere

Meci de mare angajament, un adevărat spectacol fotbalistic în această seară pe Arena Națională în derby-ul dintre FCSB și Dinamo. După o serie de meciuri în care nu au cunoscut gustul victoriei în fața ”câinilor roșii”, elevii lui Laurențiu Reghecampf au reușit să spargă gheața chiar și într-o formulă de echipă inedită în fața trupei din Ștefan cel Mare care nu înscrisese în ultimele trei partide.

Inspirația lui Alibec a înclinat repede balanța în favoarea echipei gazdă în această seară, șeptarul roș-albaștrilor deschizând scorul în minutul 10 cu un șut de la 30 de metri ce a lovit plasa laterală din stânga lui Cerniauskas. Dinamo nu a fost vizibilă în atac decât în minutul 31 la o fază în care greșelile s-au înșiruit în defensiva stelistă, iar șutul lobat al lui Hanca a fost deviat în corner de Niță. Ultima fază a reprizei a aparținut tot oaspeților: Niță s-a întins ca un arc și a scos de sub transversală balonul trimis de Oliva dintr-o lovitură liberă din flancul drept.

Tot ei încep mai bine repriza secundă și egalează prin Nemec în minutul 57 cu o lovitură de cap după o lovitură de colț executată de Hanca de pe partea stângă de atac a dinamoviștilor. Steliștii revin în atac și De Amorim ratează din câțiva metri blocat de Cerniauskas, apoi Boldrin duce scorul la 2-1 la mai puțin de un minut de la intrarea sa în teren. O pasă excelentă a lui Alibec l-a găsit liber în careu pe Momcilovic, o preluare pe piept este continuată cu o pasă în mijlocul careului de unde brazilianul a înscris cu latul și a declanșat bucuria tribunei roș-albastre. Jocul se întețește și în minutul 80 după ce arbitrul Istvan Kovacs a lăsat jocul să continue la o fază la care dinamoviștii au cerut penalty la un contact între Pintilii și Patrick Petre, apoi balonul a ajuns în celălalt careu la Enache, dar finalizarea sa nu a fost pe măsura acțiunii și pasei lui Alibec. Pintilii a primit al doilea cartonaș galben în minutul 88 și a făcut să crească temperatura pe finalul partidei, Busuladzic este la rândul său eliminat cinci minute mai târziu, iar Rivaldinho trimite cu capul în bara din dreapta lui Niță după un corner de pe aceeași parte. A fost ultima ocazie a unei partide ce poate fi considerată una dintre cele mai frumoase din ultimii ani.

FCSB – Dinamo 2-1 (1-0) și roș-albaștrii îi egalează la puncte, 30, pe cei de la Viitorul, în timp ce elevii lui Cosmin Contra rămân fără victorie în play-off și de pe ultimul loc au 7 puncte mai puțin decât primele clasate.

FCSB (antrenor Laurențiu Reghecampf): Fl. Niţă - Pleaşcă, Moke, Pintilii, Momcilovic - Muniru, Ov. Popescu - Enache, Fl. Tănase (min. 90 Achim), De Amorim (min. 74 Boldrin) - Alibec (min. 82 Gnohere)

Dinamo (antrenor Cosmin Contra): Cerniauskas – Romera, Nedelcearu, M. Popescu, St. Filip – Busuladzic, Mahlangu (min. 83 Rivaldinho) – Hanca, Bawab (min. 68 D. Nistor), Oliva (min. 58 P. Petre) – Nemec