Liga 1: ”Academicienii” s-au învins singuri la Târgu MureșValentin Macrea / SportPictures.eu
16 Aug 2019

Liga 1: ”Academicienii” s-au învins singuri la Târgu Mureș

FC Hermannstadt a profitat de gafele făcute de oaspeții de la Academica Clinceni și s-a impus pe arena Trans-SIL din Târgu Mureș obținând cel de-al doilea succes în șase etape.

Partida a început practic de la 1-0 după un autogol al lui Patriche, în minutul 3 fundașul central al ilfovenilor lovind neinspirat balonul de la 6 metri după un corner executat de gazde de pe partea stângă a direcției lor de atac. După alte 4 minute Codea a trecut printre cinci jucători adverși și singur cu Vâlceanu a trimis la colțul lung, dar balonul a trecut pe lângă buturi și sibienii rămân cu avantaj minim. Avantajul putea fi anulat în minutul 37 de Buziuc, al cărui șut foarte bun se ducea sub transversala porții apărate de Novo, dar goalkeeper-ul gazdelor a fost pe minge și a respins în corner păstrând neschimbată tabela.

Vâlceanu a fost eroul Academicii cu două intervenții salutare în minutele 70 și 73 la devierea lui Debeljuh la colțul scurt din careul mic și respectiv la duelul unu la unu cu Joalisson. Contrar cursului jocului Vojtus aduce egalarea în minutul 80 cu o deviere din 7 metri după o centrare foarte bună a lui Dobrescu din flancul stâng și animă finalul de meci, unul în care sibienii înscriu golul victoriei în ultimele secunde ale prelungirilor. Un corner executat de Joalisson a fost deviat cu capul de Stoica până la Caiado, recentrarea acestuia fiind împinsă cu capul în plasă de Debeljuh, faza derulându-se în fața unui Vâlceanu pironit pe linia porții.

Așadar, sibienii au obținut o victorie de moral înaintea unei deplasări complicate pe terenul celor de la Dinamo.

FC Hermannstadt - Academica Clinceni 2-1 (0-0)

Au marcat: Patriche (min. 3 aut.), Debeljuh (min. 90+5)/Vojtus (min. 80)

FC Hermannstadt (antrenor Costel Enache): Novo - Măţel, Viera, Stoica, Opruţ - Caiado, Pires - P. Petrescu (min. 64 Dâlbea), Yazalde (min. 80 Tsoumou), Cordea (min. 54 Joalisson) - Debeljuh

Academica Clinceni (antrenor Ilie Poenaru): Vâlceanu - Matei, Răuță (min. 69 Cebotaru), Patriche, Dobrescu - Şut, Barbu - Buziuc, Nsiah (min. 62 L. Buş), R. Ion (min. 55 Pîrvulescu) - Vojtus