Liga 1: ASA stopează liderulValics Lehel / SportPictures.eu
24 Oct 2015

Liga 1: ASA stopează liderul

Ultimele zece minute ale primei reprize au fost decisive pentru soarta meciului de la Târgu Mureș dintre ASA și Astra Giurgiu.

Un henț în careu al lui Junior Morais la șutul lui Jazvic l-a determinat pe arbitrul Marcel Bîrsan să acorde penalty pentru ASA, iar Brandan a executat perfect, tare și sub transversală, deschizând scorul. Gabi Mureșan a mărit avantajul pe tabelă în prelungirile reprizei cu un șut puternic din lovitură liberă, deviat de unul dintre giurgiuvenii aflați în zid, ce l-a păcălit pe Gavrilaș, înlocuitorul lui Silviu Lung junior.

Finalul de meci a fost la fel de animat ca și finalul primei reprize, evenimentele decisive având loc tot în interval de 10 minute. În minutul 83 Bîrsan l-a eliminat pe Denis Alibec, acordându-i două cartonașe galbene la aceeași fază, al doilea pentru faptul că atacantul Astrei a scuipat în direcția lui. Apoi Velayos a marcat un autogol în primul minut de prelungiri după o intervenție disperată la Florea, lansat inteligent de Budescu în careul mureșean. În urma atacului din spate al fundașului dreapta mureșean balonul a intrat în plasă, iar dacă nu intra, arbitrul Bîrsan avea toate circumstanțele pentru a acorda penalty pentru Astra. Revenirea pe tabelă a fost stopată imediat de gazde, care au înscris al treilea gol după o fază de antrenament cu centrare de pe dreapta la limita careului mic de unde Luis Pedro a reluat simplu.

S-a terminat ASA – Astra 3-1 (2-0), mureșenii fiind ”bestia nera” pentru giurgiuveni după victoriile repurtate în acest campionat.

ASA Târgu Mureş Mureş (antrenor Cristiano Bergodi): Stăncioiu - Velayos, Gonzalez, Balaur, Balic - Mureşan, Brandan (min. 93 Voiculeț), N'Doye - Romario, Axente (min. 85 L. Pedro), Jazvic (min. 73 Hanca)

Astra (antrenor Marius Șumudică): Gavrilaş - Queiros, Geraldo, Găman, Morais - Lovin (min. 67 Florea), Boldrin - Enache, Teixeira, Stan (min. 46 Budescu) - Alibec