Liga 1: ASA sparge gheațaValics Lehel / SportPictures.eu
12 Sep 2016

Liga 1: ASA sparge gheața

ASA Târgu Mureș obține primele puncte în campionat și începe să recupereze din pasivul de 6 puncte cu care s-a aliniat la startul competiției după un meci cu una dintre pretendentele la titlu. Venită la Târgu Mureș cu gândul că nu va rata o victorie facilă, Dinamo a fost nevoită să plece fără niciun punct după un meci în care a avut în mână soarta jocului.

Aflat în atenția publicului în ultima vreme, Gnohere a fost ghinionistul partidei. În minutul 20 francezul a ratat o primă ocazie, șutul său trimis de la 20 de metri după un slalom printre adversari trecând puțin pe lângă stâlpun din dreapta lui Mingote, apoi tot el ratează un penalty în minutul 32, lovitura de pedeapsă fiind acordată de arbitrul George Găman pentru dublul fault provocat de Gabi Mureșan la Rotariu și Romera. Rotariu ratează cadrul porții cu un șut de la peste 20 de metri în minutul 37, după care în prelungirile reprizei Gnohere se dezechilibrează în careul mureșenilor și nu poate șuta din cădere.

După reluare alb-roșiii cer din nou penalty la intervenția lui Gabi Matei asupra lui Gnohere, însă George Găman lasă jocul să continue, deschiderea scorului producându-se în minutul 60: o centrare perfectă a lui Oliva de pe partea stângă îl găsește pe Rotariu la 6 metri de poarta lui Mingote, reluarea din prima a nouarului fiind imparabilă. Zicu ratează o lovitură de cap la centrarea lui Surdu, Gnohere se împiedică în minge după o pasă perfectă a lui Romera, după care în minutul 78 apare egalarea: Zicu a executat perfect o lovitură liberă din flancul drept, balonul a ocolit zidul de doi jucători și după ce a fost mascat de Ciolacu l-a păcălit pe Brănescu, incapabil de reacție. Minutele de final sunt încinse, cu o ratare imensă a lui Romera rămas singur cu Mingote, ocazie urmată de al doilea gol al lui Zicu înscris în minutul 87: Surdu îl găsește la limita careului mic pe decarul gazdelor care, după o pivotare, l-a învins din nou pe Brănescu. Arbitrul Găman anulează dinamoviștilor un gol pe motiv de ofsaid la Oliva și tensionează minutele de final, marcate de un conflict general după un contact între Zicu și Brănescu.

Se termină ASA – Dinamo 2-1 (0-0) și echipa din Ștefan cel Mare pierde un tempo important în fața liderului Steaua, de care o despart acum 5 puncte.

ASA Tg. Mureş (antrenor Dan Alexa): Mingote - G. Matei, Cordoş, Dobrosalvevici, Belu – Kuku (min. 61 Morar), Candrea (min. 79 Dică), Mureşan, Feketics (min. 72 Ciolacu) - Surdu, Zicu

Dinamo (antrenor Ioan Andone): Brănescu - Romera, Nedelcearu, M. Popescu, Oliva – Hanca (min. 61 Nistor), Busuladzic, Palici – Rotariu, Gnohere (min. 75 Nemec), Lazăr