Liga 1: ASA, la un singur punct diferență de liderBogdan Danescu / SportPictures.eu
11 Apr 2015

Liga 1: ASA, la un singur punct diferență de lider

ASA Târgu Mureș merge cu motoarele în plin în acest sezon de primăvară, astăzi reușind o nouă victorie, a opta din cele 9 etape ale returului, ce a dus la 25 numărul de puncte consecutiv adunate. Cei care au fost ”victime” astăzi pe terenul din Târgu Mureș au fost cei de la CS U Craiova, o altă performeră a campionatului cu 19 meciuri fără înfrângere.

Cu un început în care fiecare dintre cele două echipe a cerut penalty – mureșenii în minutul 13 la intervenția lui Frăsinescu la Manolov, oltenii în minutul 26 la contactul dintre Madson și Voiculeț – echilibrul jocului s-a rupt în primul minut al prelungirilor. Zicu a avut la dispoziție un pogon pentru a prelua, a se întoarce cu fața la poarta adversă și pentru a șuta cu exteriorul. Bălgrădean nu găsește un răspuns pe măsură pentru execuția de excepție de la 35 de metri și gazdele intră la pauză în avantaj.

După pauză, Târnăcop șutează și el de la aproximativ 30 de metri, dar Stăncioiu se întinde și scoate de sub bară. În minutul 67, la numai două minute după ce a intrat în teren, N’Doye reia cu capul o lovitură liberă executată de Gorobsov și duce scorul la 2-0. Oltenii nu capitulează și reușesc să reducă din diferență în minutul 90, Herghelegiu trimițând în plasă mingea centrată de Ivan la limita careului mic, apoi în al șaselea minut de prelungiri același Herghelegiu reclamă un penalty la intervenția lui Feussi, dar arbitrul Ovidiu Hațegan nu acordă nimic.

Se încheie ASA – CS U Craiova 2-1 (1-0), rezultat de aduce ASA în coasta liderului și îi determină pe craioveni să se concentreze acum pe alte obiective decât cel al invincibilității.

ASA (antrenor Liviu Ciobotariu): Stăncioiu - Feussi, Gonzalez, Bejan, Sepsi - Gorobsov, Voiculeţ - Zicu (min. 65 N'Doye), Goga (min. 85 Szekely), Bumba (min. 57 Hora) - Manolov

CS U Craiova (antrenori Emil Săndoi și Sorin Cârțu): Bălgrădean - Achim, Acka, Frăsinescu, Tîrnăcop - Brandan, Madson (min. 83 Herghelegiu), Băluţă (min. 46 Briceag), Bawab (min. 72 Ivan) - Mateiu, Rocha