Liga 1: ACS Poli continuă derivaCosmin Dan / SportPictures.eu
09 Aug 2015

Liga 1: ACS Poli continuă deriva

Banatul arde la propriu și la figurat după înfrângerea de astăzi a celor de la ACS Poli suferită pe teren propriu în fața celor de la Astra Giurgiu.

În arșița de pe ”Dan Păltinișanu” cei care s-au topit au fost elevii lui Dan Alexa, în mare măsură și din cauza golului făcut cadou oaspeților de către Pap. Astra, cu garnitura remaniată mai bine de 50% după meciul cu West Ham, a dictat cursul jocului și a semnat prima ocazie în minutul 10 prin Queiros, dar șutul său a fost blocat de portarul bănățenilor. În minutul 27 Dandea trimite mingea în bară după centrarea lui Stan și ratează din nou deschiderea de scor pentru Astra, însă aceasta nu mai întârzie mult: Enache a transformat penalty-ul acordat pentru faultul lui Cânu la Florea și scorul a devenit 0-1 din minutul 35. Până la pauză Elek se apropie de egalare, dar lobul său nu îl surprinde pe Gavrilaș.

După pauză Zicu are o lovitură de cap din 6 metri ce îl pune în dificultate pe portarul oaspeților, iar în minutul 57 Rufino aduce egalarea dintr-o poziție similară, tot cu capul, autorul centrării fiind Belu. Imediat după aceea Pap iese la rampă: la o minge trimisă înapoi de un coleg din linia de fund, portarul lui Poli trimite în Teixeira, care nu reușește apoi să controleze balonul. ”Capodopera” lui Pap a venit în minutul 67, când a scăpat printre picioare un șut moale, pe jos, al lui Boldrin. Golul toarnă plumb în ghetele timișorenilor, care mai primesc unul în ultimul minut de joc după o fază construită de Teixeira și Enache și finalizată de Roșu cu un șut din întoarcere din mijlocul careului lui Pap.

ACS Poli – Astra 1-3 (0-1) și gazdele bifează a doua înfrângere pe teren propriu din trei meciuri disputate.

ACS Poli (antrenor Dan Alexa): Pap - Luchin (min. 13 Belu), Scutaru, Cânu (min. 46 Bărbuț), D. Popescu - Zicu, Llorente, Melinte, Hernandez (min. 46 Rufino) - Elek, Curtean

Astra (antrenor Marius Şumudică): Gavrilaş - Miguel, Oros, Dandea, Stan - Enache, Lovic, Teixeira, De Amorim (min. 54 Seto) - Florea (min. 65 Boldrin), Alibec (min. 86 Roșu)