EHF Champions League: Vipers Kristiansand vs. CSM București (live)
    Liga 1: FC Viitorul vs. Sepsi Sfântu Gheorghe (live)
    Digisport 1
Liga 1: A patra remiză consecutivă pentru AstraSportPictures.eu
18 Aug 2018

Liga 1: A patra remiză consecutivă pentru Astra

Victoria din prima etapă contra celor de la FCSB rămâne singurul succes înregistrat de Astra după primele cinci etape ale noii ediții de campionat. Vestea bună pentru trupa pregătită de Marius Măldărășanu este că rămâne neînvinsă și după partida de astăzi de pe arena ”Marin Anastasovici” din Giurgiu, una pe care a încheiat-o în 9 jucători, dubla inferioritate survenind cu un sfert de oră înainte de terminarea timpului regulamentar de joc. Dunărea Călărași a fost echipa care nu a putut profita de avantajul numeric și nici nu a lăsat impresia că dorește să forțeze victoria în ultimele minute ale partidei.

Astra a deschis scorul din penalty în minutul 16, Neluț Roșu transformând de la punctul cu var lovitura de penalitate acordată de arbitrul Cătălin Buși pentru faultul lui Ispas la Llullaku. Avantajul gazdelor nu a rezistat mult pe tabelă, Silviu Pană readucând egalitatea în minutul 21 cu o lovitură de cap din 8 metri în urma unei centrări primită de la Radunovic. Balaur și Pușcaș au păstrat scorul respingând șuturile din minutele 34 și 40 ale atacanților astrali, iar Llullaku a ratat de puțin în ultimul minut al primei reprize, lovitura sa de cap de la 16 metri trecând pe lângă vinclul din stânga lui Straton.

Portarul oaspeților s-a remarcat în minutul 50 la șutul lui Begue ce se ducea sub transversală, apoi a fost relaxat până la finalul partidei. Consistența atacurilor echipei gazdă a scăzut treptat și a devenit nulă după eliminările lui Alibec (min. 73) pentru al doilea cartonaș galben primit în mai puțin de 10 minute și Bahamboula (min. 75), cartonaș roșu direct la o intrare violentă cu piciorul pe pieptul lui Ispas.

S-a încheiat Astra Giurgiu - Dunărea Călărași 1-1 (1-1), o remiză pe care oaspeții o puteau transforma în victorie cu puțin mai multă concentrare în minutele de final.

Astra Giurgiu (antrenor Marius Măldărășanu): Lazar - Belu, Bejan (min. 51 Cestor), Crişan, Radunovic - Mrzljak - Begue, Roşu, Moise (min. 46 Bahamboula), Llullaku - Alibec

Dunărea Călărași (antrenor Dan Alexa): Straton - Gligorov, Balaur, Dobrosavlevici (min. 61 Monroy), Ispas - Puşcaş, Simion, S. Pană (min. 67 Keyta) - V. Munteanu (min. 63 Honciu), N. Mediop, B. Kanda