Liga 1: 15 minute cât un meciLiviu Chirică / SportPictures.eu
26 Iul 2015

Liga 1: 15 minute cât un meci

Meciul tern din Copou dintre CSMS Iași și Petrolul Ploiești a fost salvat de ultimul sfert de oră. Marcat de durități care meritau sancțiuni din cele mai drastice în prima repriză, jocul oaspeților nu aducea cu nimic aminte de cel al echipei care până nu demult se lupta la titlu. Varga, Benga, Ropotan și Moussa au găsit în arbitrul George Găman un ”central” dispus să treacă cu vederea un stil britanic, dar galben-albaștrii au sărit calul în câteva rânduri. În primele 45 de minute nu am putut nota decât o ocazie a lui Golubovic, o lovitură de cap ce a trecut puțin pe lângă stâlpul porții din stânga lui Pecanha.

În partea a doua apele se agită începând cu minutul 74, când Voinea este aproape de înscrie din poziție unu la unu cu Grahovac, dar ”scărița” nu prinde cadrul porții. A fost declicul ce a trezit gazdele, care se aruncă către poarta lui Pecanha. Bole are un șut-centrare din apropierea liniei de fund de pe partea stângă a direcției de atac, însă goalkeeper-ul ploieștean a fost pe fază și a trimis în corner mingea ce se insinua sub transversală. La numai două minute distanță, în minutul 83 Pecanha intervine decisiv la șutul lui Piccione și apoi are noroc la reluarea lui Viveiros ce nu prinde cadrul porții. Golul plutea în aer, la propriu și la figurat, iar în minutul 86 o centrare plouată de pe partea dreaptă trimisă de Crețu îi surprinde contemplativi pe fundașii oaspeți, Golubovic urmărește mingea și are un contact la limita careului mic cu Pecanha, după care trimite nestingherit cu capul în poarta Petrolului. Găman validează golul și dă naștere unor îndelungi proteste pentru nimic ale ploieștenilor, cu toate zbaterile lor rezultatul final fiind CSMS Iași – Petrolul 1-0 (0-0).

CSMS Iaşi (antrenor Nicolo Napoli): Grahovac - Ionuţ Voicu, Frăsinescu, Mihalache, Mitic - Vasile Gheorghe (min. 62 Piccione), Viveiros - Grigorie (min. 46 Enescu, min. 82 Crețu), Bole, Golubovic - Grecu

Petrolul (antrenor Tibor Selymes): Pecanha - Beţa, Benga, Porret, Rippert - Ropotan, Altama (min. 38 Zoubir) - Nepomuceno (min. 57 Voinea), Marinescu, Varga (min. 84 Chiriţă) - Moussa