Liber la sărbătoare!Bogdan Iordache / Mediafax Foto
20 Mai 2014

Liber la sărbătoare!

În așteptarea sărbătorii, spectatorii prezenți în tribunele Național Arena au asistat la un meci fără miză, dar destul de dinamic, între o echipă de rezerve a Stelei și un Oțelul scăpat de grijile retrogradării.

Dominația gazdelor nu s-a reflectat pe tabela de marcaj, ocaziile construite nefiind periculoase, În replică, Oțelul a avut o singură ocazie, în minutul 43, Sevillano fiind blocat de Niță. După pauză steliștii reduc turația și gălățenii ocupă spațiile oferite. Ei reușesc să deschidă scorul în minutul 62 după un corner, mingea reluată cu capul de Milea poposind în plasa porții lui Niță. Șase minute mai târziu Keșeru aduce egalarea cu un lob inspirat peste Goicoechea, după ce a primit o pasă la limita ofsaidului, și a domolit murmurul din tribune instalat după golul oaspeților. În minutul 83 Pîrvulescu le dă o mână de ajutor gălățenilor și deviază în proprie poartă balonul trimis către Tudorie, ceea ce readuce  îngrijorarea că bucuria sărbătorii poate fi umbrită de o înfrângere. Keșeru liniștește tribunele după 5 minute finalizând o fază creată de Piovaccari, ocazie pentru un nou ”selfie” al celor doi atacanți roș-albaștri.

Steaua – Oțelul 2-2 (0-0), o pură formalitate înainte de sărbătoarea celui de-al 25-lea titlu de campioană al steliștilor.

Steaua București (antrenor Laurențiu Reghecampf): Niţă – G. Matei, Râpă, Georgievski, Pîrvulescu – l. Filip, Sânmărtean (min. 46 Răduţ)– Iancu,Vâlceanu (min. 46 Keşeru), Stanciu (min. 62 Grădinaru) – Piovaccari

Alte rezerve: Cojocaru, I. Neagu, Tîrnovan, Aldea

Oţelul Galați (antrenor Ewald Lienen): Goicoechea – Tritz, Mişelăricu, Sg. Costin, Milea (min. 74 Marus) – Băjenaru, I. Filip, Giurgiu, Al. Zaharia (min. 71 Marquinhos) – Astafei, Diego Sevillano (min. 61 Al. Tudorie)

Alte rezerve: Simaitis, Adăscăliţei, Henrique