La schi fond, sprint liber, “stop JOc” în blocAFP / Mediafax Foto
11 Feb 2014

La schi fond, sprint liber, “stop JOc” în bloc

Soci, Rusia, 11 februarie, 2014, Jocurile Olimpie de iarnă.

La amiază, Centrul de Biatlon şi Schi Fond „Laura” a găzduit competiţia masculină de schi fond, proba de sprint liber, faza calificărilor, la al cărei start s-au aflat 86 de sportivi.

Printre aceştia, am avut doi români: Paul Constantin Penepene şi Florin Daniel Pripici. Nefiind în primii 30 la finalul cursei, niciunul dintre ei nu s-a calificat mai departe în fazele finale care au loc până spre seară. Paul Pepene a avut timpul 3:51,54 minute şi a prins locul 65. Florin Pripici a fost cronometrat cu 3:52,68 minute, timp pentru locul 68.

În proba similară feminină, disputată tot la orele prânzului, Timea Sara, România, nu intrat nici ea în primele 30 de sportive care au schiat în calificări. Timpul ei a fost 2:48,16, cu care s-a clasat pe locul 49 din 67.

Ambele concursuri de schi fond, sprint liber, se termină astăzi cu decernarea medaliilor.