LNM: Potaissa detonează bombaMircea Rosca / SportPictures.eu
06 Mai 2015

LNM: Potaissa detonează bomba

Play-off-ul Ligii Naționale de handbal masculin a adus astăzi o surpriză de proporții, AHC Potaissa Turda învingând în deplasare pe HC Odorhei în meciul al doilea al sfertului de finală. După ce în primul meci au reușit o victorie pe final, turdenii au avut astăzi o repriză secundă de excepție, în care au întors diferența de 3 goluri de la pauză și au învins la 2 goluri. Astfel, echipa de pe locul 8 a eliminat campioana sezonului regulat și devine prima echipă calificată în semifinalele competiției.

În celelalte dueluri scorul este 1-1 după meciurile de astăzi, în care HCM Minaur și HCM Constanța au repurtat victorii previzibile. Maramureșenii au avut și ei emoții, dar i-au blocat foarte bine pe băcăuani în a doua repriză și s-au impus la limită, la fel ca și dinamoviștii în fața călărășenilor. Meciul din sala Dinamo a fost extrem de echilibrat, cu oaspeții revenind amenințător în ultimele minute, dar Irimuș, portarul dinamoviștilor, a avut câteva intervenții ce au decis soarta meciului. Mâine vor avea loc la Baia Mare, Constanța și București meciurile decisive pentru aflarea numelor celorlalte trei semifinaliste.

HC Odorhei – AHC Potaissa Turda  31:33 (15:12)

HCM Minaur Baia Mare – Știința Municipal Dedeman Bacău  24:22 (11:13)

Dinamo București – AHC Dunărea Călărași  28:26 (12:14)

HCM Constanța – CSM București  27:21 (15:12)

În etapa a 3-a a play-out-ului vasluienii au învins în deplasarea de la Suceava și își consolidează prima poziție în clasament, iar Steaua a ratat o bună ocazie de a se extrage de pe ultimul loc după ce la pauza meciului de la Tg Jiu a avut un avans consistent de 5 goluri.

CSU Suceava – HC Vaslui  18:24 (10:13)

Energia Lignitul Pandurii Tg. Jiu - Steaua Alexandrion București  27:23 (10:15)