LNM: HCM Constanța - Știința Bacău 25-23Răzvan Păsărică / SportPictures.eu
19 Mar 2015

LNM: HCM Constanța - Știința Bacău 25-23

Campioana HCM Constanța a învins vicecampioana Știința Municipal Dedeman Bacău cu scorul de 25-23 (15-14), joi seara, pe teren propriu, într-o partidă din etapa a 23-a a Ligii Naționale de handbal masculin.

Debutul de meci a aparținut oaspeților, care în minutul 10 conducea cu 5-3. Știința s-a aflat ultima oară în avantaj în minutul 15 (8-7), după care HCM a preluat controlul jocului și s-a desprins la 12-9 (24), iar la pauză a intra cu un avans de un gol, 15-14, după ce băcăuanii reușiseră egalarea.

În minutul 37, campioana avea un avantaj de cinci goluri, 19-14, pe care l-a menținut circa zece minute. Oaspeții au forțat egalarea și s-au apropiat la un gol în min. 57, 23-22, dar în cele din urmă constănțenii au câștigat cu 25-23, după o prestație foarte bună a lui Toma.