LNHM: Victorii la limită în meciurile din finalul zileiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
16 Sep 2020

LNHM: Victorii la limită în meciurile din finalul zilei

Meciuri pe muchie de cuțit în finalul zilei celei de-a doua etape a Ligii Zimbrilor disputate la Sfântu Gheorghe.

După o remiză dezamăgitoare în debutul de ieri al competiției. CSA Steaua a provocat surpriza în partida contra Potaissei, turdenii find cotați drept favoriți detașați în duelul cu roș-albaștrii. Elevii lui Marius Stavrositu s-au distanțat pe tabelă în ultimele minute ale primei reprize și au rezistat asaltului turdenilor în partea a doua a jocului. Mai mult, au dus diferența la 5 goluri, 27:22, cu cinci minute înainte de final și au rezistat forcing-ului jucătorilor pregătiți de Horațiu Gal, care au încheiat partida la numai un gol în urma lor. Cu 13 goluri înscrise, Mihalcea a fost omul meciului pentru steliști, care și-au revenit uimitor după remiza de ieri cu formația suceveană.

Un meci greu a avut și campioana Dinamo, supusă unui asediu de către CSM Focșani, dar Heidaridad a fost providențial în poarta alb-roșiilor. Portarul iranian a ținut să-și demonstreze încă o dată valoarea și a închis pur și simplu poarta în fața vrâncenilor, contribuind decisiv la a doua victorie în campionat a lui Dinamo.

Tot cu o victorie la limită s-a încheiat și ultimul meci al zilei dintre CSM București și CSM Reșița, ”tigrii” gestionând cu greu avantajul pe final de meci.

Politehnica Timișoara și HC Dobrogea Sud au obținut victorii categorice, în timp ce CSM Făgăraș și Minaur Baia Mare s-au desprins abia spre finalul jocurilor contra celor de la CSU Suceava și respectiv HC Buzău.