LNHM: Ultima etapă a anuluiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
14 Dec 2016

LNHM: Ultima etapă a anului

Astăzi s-au disputat meciurile etapei a 16-a a Ligii Naționale de handbal masculin, ultima programată pe parcursul acestui an. Cap de afiș a fost meciul disputat în sala Rapid între CSM București și Dinamo, încheiat cu victoria campioanei, care încheie anul pe prima poziție a clasamentului.

Echipa din Ștefan cel Mare a controlat prima repriză având cinci goluri avans 4:9 în minutul 13, însă gazdele au revenit pe finalul primelor 30 de minute și au plecat la pauză cu deficit de trei goluri 14:17. Revenirea celor de la CSM din debutul reprizei secunde nu s-a concretizat în egalare, echilibrul rupându-se în minutul 38 când la scorul 23:24 și om în plus pentru ”tigrii”, arbitrii au decis eliminarea lui Novanc pentru un fault de joc ceea ce a inflamat banca echipei gazdă. O eliminare dictată antrenorului Zvonko Sundovski a impus gazdelor să joace în patru jucători de câmp și alb-roșiii s-au detașat din nou la trei goluri. Dinamoviștii au menținut diferența până spre final, dar gazdele au revenit și s-au apropiat la un gol, 31:32, cu 30 de secunde înainte de final. Vrankovic a înscris și a adus bucuria în tabăra oaspeților, ”tigrii” reușind încă un gol până la ultima sirenă.

Liderul este secondat îndeaproape de HC Dobrogea Sud, constănțenii fiind foarte atenți la orice pas greșit și tratând cu seriozitate deplasarea de la Reșița, unde s-au impus la un scor liniștitor. Podiumul este completat de HC Odorhei, învingătoare logică pe teren propriu cu CSU Suceava, la fel ca și Potaissa cu CSM Focșani, turdenii talonând îndeaproape ocupanta locului 3.

La Satu Mare, penultima clasată a reușit o remiză contra Stelei, echipa roș-albastră pierzând alte două puncte importante, la fel ca în meciul din startul sezonului de la Focșani, apoi cel de la Timișoara sau în cel de pe teren propriu cu Dunărea Călărași. Punctele pierdute ar fi dus-o pe Steaua în apropierea podiumului, însă așa este nevoită să încheie anul pe locul 6.