LNHM: Turdenii întorc rezultatul în triplă superioritateMircea Rosca / SportPictures.eu
11 Nov 2016

LNHM: Turdenii întorc rezultatul în triplă superioritate

Alte două partide ale etapei a 11-a a Ligii Naționale de handbal masculin s-au disputat astăzi la Turda și Focșani. În Ardeal s-a deplasat CSU Suceava, echipă ce a pus probleme gazdelor de la Potaissa. Într-un final incandescent, turdenii au revenit de la 27:28 la 31:28 după ce au jucat chiar și în triplă superioritate, situație în care moldovenii nu au mai putut face mai nimic în defensivă. Învinși, sucevenii rămân pe locul 8 cu 15 puncte, în timp ce Potaissa revine pe ultima treaptă a podiumului cu 25 de puncte.

În înfruntarea 100% moldoveană de la Focșani s-au impus oaspeții de la HC Vaslui, elevii lui Sandu Iacob detașându-se în învingători grație unui debut de repriză secundă în care s-au distanțat de la 12:12 la 15:20 în numai 10 minute. Cu 18 puncte, HC Vaslui urcă pe locul 5 și urmează să primească etapa viitoare vizita vecinei de clasament Steaua, iar CSM Focșani se mențin pe locul 11 cu 11 puncte.

Mâine au loc ultimele trei partide ale etapei, în care gazdele bucureștene sunt favorite certe în cuplajul din sala Rapid, la fel ca și liderul pe terenul penultimei clasate.