LNHM: ”Tigrii” își iau revanșa și revin pe locul secundRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
06 Mar 2019

LNHM: ”Tigrii” își iau revanșa și revin pe locul secund

CSM București și Dinamo s-au întâlnit în meciul cap de afiș al etapei cu numărul 21 a Ligii Naționale de handbal masculin.

Partida disputată în sala Rapid a fost una tensionată, cu foarte multe eliminări și cu trei jucători eliminați cu cartonaș roșu. ”Tigrii” au urmărit revanșa după eliminarea din Cupa României și au dat totul pentru a obține cele trei puncte și pentru a reveni în plasa liderului HC Dobrogea Sud, de aceea au dominat debutul de meci în care s-au distanțat la patru lungimi, 7:3, până la jumătatea primei reprize. Elevii lui Constantin Ștefan au echilibrat treptat tabela și la pauză s-a intrat la egalitate, 10:10, apoi în startul reprizei secunde dinamoviștii au continuat perioada bună de joc și au preluat conducerea cu 12:10. Gazdele au reacționat rapid și au trecut în avantaj obligându-i pe alb-roșii să vină din urmă pentru a egala. Pe final golul lui Vrazalici a făcut diferența pentru ”tigri” de la care merită evidențiată prestația portarului Krupa.

În celelalte partide ale zilei, favoritele s-au impus în deplasare, cealaltă victorie a gazdelor revenind celor de la CSM Focșani, cei care vor organiza la finalul acestei săptămâni turneul Final Four al Cupei României.