LNHM: ”Tigrii” fac legea în BanatRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
12 Mar 2017

LNHM: ”Tigrii” fac legea în Banat

Ultima partidă a rundei cu numărul 22 a fost și cea mai tensionată, recomandată fiind de pozițiile celor două echipe în clasament care s-au prezentat în sala ”Constantin Jude”. CSM București începea jocul de pe locul 4, cu 40 de puncte și un succes pe malul Begăi o propulsa în locul celor de la HC Dobrogea Sud și o apropiau la trei puncte de Potaissa Turda, ocupanta locului 2. De partea cealaltă, SCM Politehnica Timișoara vroia să facă uitată amărăciunea meciului pierdut la Turda și să-și regaleze suporterii cu o nouă victorie ce îi consolidează poziția a șasea în ierarhie.

După un debut de meci într-o notă de echilibru, timișorenii au jucat fantastic în finalul primei reprize, reușind să înscrie de două ori prin Fenici în dublă inferioritate numerică și să se distanțeze la 13:10, pentru prima dată când diferența de pe tabelă era de trei goluri. După pauză, în numai trei minute și jumătate ”tigrii” au egalat la 14 și au reușit să se distanțeze la +2 (17:19) în minutul 43, dar arbitrii au dictat o serie de eliminări în tabăra lor ce i-au ținut aproximativ 8 minute în inferioritate din care 4 în dublă inferioritate. Egalați la 22 cu 10 minute înainte de final, bucureștenii trec peste momentul greu, profită și de un 7 metri ratat de gazde prin Marjanovic și se detașează la două goluri 24:26 cu trei minute înainte de final prin reușitele lui Novac și Humet. Fenici aduce la minim distanța pe tabelă, dar ”tigrii” gestionează cu maturitate ultimele secunde, chiar dacă temperatura s-a ridicat peste nivelul acceptat și cu 4 secunde înainte de final s-a dictat eliminare de bancă pentru ambele tabere. Mario Blazevic, portarul oaspeților, a parat în ultima secundă aruncarea lui Fenici și parafează a douăsprezecea victorie a echipei sale în ultimele 14 meciuri disputate în campionat, în care a înregistrat o singură înfrângere, și aceea în fața liderului.

În cazul în care cele două formații își păstrează pozițiile în clasament până la finalul sezonului regulat, ele se pot întâlni în play-off într-o suită de meciuri de foc.