LNHM: Tensiune la TurdaCosmin Iftode / SportPictures.eu
27 Nov 2015

LNHM: Tensiune la Turda

Al doilea meci al returului Ligii Naționale de handbal masculin s-a disputat în această seară la Turda între Potaissa și Steaua. Partida i-a ținut pe spectatori cu sufletul la gură, fiind decisă de unele decizii ale arbitrilor.

Steaua a plătit tribut accidentărilor, lotul pe care Ovidiu Mihăilă l-a avut la dispoziție fiind nevoit să facă față unui joc cu contacte fizice ce au depășit de multe ori limitele regulamentului. După o primă repriză la capătul căreia s-a impus la limită, Steaua s-a văzut condusă pe tabelă în partea a doua a jocului, un rol important în această răsturnare de situație revenindu-i portarului Varo. Acesta a fost unul dintre cei mai buni jucători ai gazdelor, prin deciziile sale inspirate limitând scorul și menținându-l la diferențe minime.

O nouă eliminare dată oaspeților la scorul 26:24 a fost cea care a crescut iritarea steliștilor, care s-au văzut conduși cu 31:24 cu 10 minute înainte de final. Roș-albaștrii au revenit cu 6 minute înainte de final la trei lungimi în spatele gazdelor 32:29, dar un time-out inspirat al lui Horațiu Gal a oprit seria pozitivă a bucureștenilor. Cu două minute înainte de final scorul a devenit 34:33, dar eliminarea lui Ouksir a limitat șansele egalării pentru steliști.

Cu toate acestea finalul este electrizant: Thalmaier a înscris imediat pentru turdeni, apoi Varo salvează din nou față în față cu un adversar, dar este învins după un contraatac și avantajul este din nou minim pentru gazde. Pe următorul atac al turdenilor steliștii recuperează și Szoke aruncă de dincolo de jumătatea terenului încercând să egaleze în ultima secundă, dar Varo este acolo unde trebuie și consfințește victoria Potaissei.

Cu aceste trei puncte, Potaissa face 25 de puncte și urcă pe locul 5, imediat sub Steaua care are un punct mai mult.