LNHM: Sucevenii evită barajulAlex Macoveciuc / SportPictures.eu
27 Mai 2017

LNHM: Sucevenii evită barajul

În sala ”Concordia” din Chiajna Steaua și CSM Focșani au terminat la egalitate partida din penultima etapă a play-out-ului Ligii Naționale de handbal masculin. Scăpați de presiunea rezultatului, bucureștenii au jucat pentru orgoliu, în timp ce oaspeții aveau nevoie de o victorie pentru a mai spera la evitarea barajului, în dialogul de la distanță cu CSU Suceava

. Roș-albaștrii au început bine și au condus cu 8:2, însă focșenenii reduc din handicap până se apropie la două goluri 11:9, apoi egalează la 16 cu câteva secunde înainte de pauză. Focșenenii trec în avantaj în startul reprizei secunde și conduc cu două goluri 18:20 în minutul 36, dar până la jumătatea reprizei gazdele se detașează la rândul lor la două lungimi 24:22. O cădere de curent electric cu 8 minute înainte de final aduce o pauză forțată, antrenorii celor două echipe hotărând să termine de jucat partida cu toate că lumina naturală asigura o vizibilitate acceptabilă în terenul de joc. Echipă mai disciplinată tactic și cu o bancă de rezerve mai bună, Steaua ar fi putut să domine finalul de meci, dar focșenenii au crezut în șansa lor și au egalat cu un minut înainte de final. A fost a doua remiză din acest campionat dintre cele două formații, elevii lui Ovidiu Mihăilă terminând astăzi evoluția din campionat, ei urmând să stea în ultima etapă.

Focșenenilor nu le folosește punctul obținut deoarece CSU Suceava a învins în deplasarea de la Făgăraș și a acumulat 30 de puncte, cu patru mai multe decât echipa vrânceană. Prin urmare, meciurile ultimei etape CSM Focșani – CSM Făgăraș și CSU Suceava – CSM Satu Mare nu mai au efect asupra clasamentului, sătmărenii retrogradând direct, iar protagonistele partidei de la Focșani urmând să joace în barajul de promovare/retrogradare în Liga Națională.