LNHM: Steaua urcă în apropierea podiumuluiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
01 Dec 2018

LNHM: Steaua urcă în apropierea podiumului

Etapa a 12-a a Ligii Naționale de handbal masculin a continuat astăzi cu două partide. În sala Concordia din Chiajna, Steaua a trecut de HC Buzău după o repriză secundă foarte bună în care Milosevic, Georgescu și Grbovic și-au împins de la spate colegii. Reușind o revenire importantă în ultimele șase minute ale primei reprize de la 13:10 pentru gazde la 15:15 scorul pauzei, buzoienii au fost copleșiți de roș-albaștri în startul părții secunde. Elevii lui Ovidiu Mihăilă s-au distanțat treptat la 19:15, 25:19 și 31:22, dar și-au pierdut concentrarea pe final și au permis buzoienilor să reducă distanța pe tabelă până la final.

Victoria îi duce pe steliști până pe locul 4 cu 23 de puncte, cu două mai puțin decât timișorenii care vor avea însă o misiune dificilă etapa viitoare pe terenul ”tigrilor” răniți joi la Constanța. Următoarea partidă a steliștilor este programată pe terenul ”lanternei roșii” Universitatea Cluj.

În cealaltă partidă a zilei, CSU Suceava continuă seria victoriilor consecutive cu cea de-a treia obținută cu un gol în ultima secundă în partida contra celor de la CSM Bacău și urcă până pe locul 10.