LNHM: Steaua trece pe primul locRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
11 Dec 2017

LNHM: Steaua trece pe primul loc

La Sala ”Concordia” din Chiajna a avut loc derby-ul Ligii Naționale de Handbal Masculin, între Steaua și Potaissa Turda, meci care a contat pentru prima etapă a returului competiției.

Handbaliștii steliști au început greu meciul, așa că oaspeții au avut un avantaj de 6 goluri (11-5) în prima repriză. Înainte de pauză, roș-albaștrii s-au trezit și au început să refacă ecartul, intrând la cabine cu un deficit de doar două goluri, 15-13. Cursa de urmărire a gazdelor a continuat în mitanul secund, exprimarea în teren a roș-albaștrilor crescând pe măsură ce timpul s-a scurs. Apărarea stelistă a interceptat mingi importante, iar portarii Babasafari și Stănescu, excelent protejați de coechipierii de pe semicerc, au avut parade de senzație.

În final Steaua s-a impus cu 29-27 și a revenit în fotoliul de lider, cu 31 de puncte, unul în plus față de turdeni.

Handbaliștii de la Dinamo au început returul cu o victorie logică, 32-27, obținută duminică, pe teren propriu, cu CSM Făgăraș. În condițiile unui clasament extrem de strâns în partea superioară, punctele erau esențiale pentru campioana României. Făgărașul a fost însă o echipă bătăioasă, care s-a ținut bine aproximativ trei sferturi din meci. La Dinamo a revenit Sajad Esteki, după o accidentare care l-a ținut departe de teren o perioadă, dar au intrat pe lista indisponibililor Șandru și Bera, cu mici probleme medicale.

Handbaliștii de la CSM București, aflați într-o remarcabilă creștere de formă, au ajuns la a patra victorie consecutivă în Liga Zimbrilor. Rezultatele bune din ultima perioadă au continuat cu succesul categoric al băieților lui Vlad Caba, scor 33-21, în fața celor de la Vaslui, formație care reușise în etapa de debut a sezonului să-i învingă pe ”tigri”, pe teren propriu, la patru goluri diferență, 30-26.

Bucureștenii au dorit să demonstreze că prestația din tur a fost departe de adevărata lor valoare, însă, în primele minute ale jocului din Sala Rapid, au comis multe greșeli, permițându-le oaspeților să conducă ostilitățile pe teren, dar și pe tabelă, vasluienii având mai mereu un gol sau două în față.  ”Tigrii” s-au trezit după zece minute, au echilibrat partida, iar reușitele lui Goce Georgievski și Ionuț Ramba i-au adus în avantaj. Din acel moment, jocul a curs doar în favoarea CSM-ului, iar la pauză scorul era favorabil bucureștenilor, 13-11.

Discursul de la cabine al antrenorului Vlad Caba i-a impulsionat decisiv pe handbaliști, care au ieșit și mai determinați pe teren și nu le-au mai permis vasluienilor să-și facă jocul. Meciul n-a mai avut istoric în partea secundă, punându-se doar problema diferenței de goluri, nu și a echipei câștigătoare.