LNHM: Steaua tranșează ”eternul derby”Răzvan Păsărică / SportPictures.eu
14 Nov 2018

LNHM: Steaua tranșează ”eternul derby”

Varianta handbalistică a ”eternului derby” s-a disputat în această seară în sala Concordia din Chiajna. Gazdele de la Steaua au dominat întâlnirea cu rivalii de la Dinamo, ușor defocusați după seria de partide reușite din Velux EHF Champions League, și s-au impus cu 35:30 (15:12).

Roșu, Vujic și Aslanian au lipsit din lotul Stelei, cu toate acestea gazdele au evoluat dezinvolt cu Florea, Georgescu, Humet, Grbovic și Milosevic în bună dispoziție de joc și după ce pe parcursul primei reprize au avut patru goluri avans – 8:4 în minutul 13, 15:10 în minutul 27 – au intrat la pauză cu un avantaj nesperat înaintea partidei.

Startul fulminant de repriză secundă le-a permis elevilor lui Ovidiu Mihăilă să speculeze dezorganizarea din defensiva dinamovistă și tabela a evoluat până la 22:15 în minutul 40 și 32:24 cu șase minute înainte de ultima sirenă. Finalul le-a găsit cu garda jos pe ambele combatante, dar nu a fost marcat de surprize, astfel încât Steaua a obținut cele trei puncte ce îi permit să egaleze în clasament rivala și să urce pe locul 7 cu un golaveraj mai slab decât Dinamo și Potaissa.

Etapa a adus până acum schimbarea liderului, Dobrogea Sud preluând șefia cu cele trei puncte logice acumulate pe teren propriu după meciul cu CSM Bacău, însă CSM București, cu două meciuri mai puțin, va juca mâine un meci foarte complicat la Călărași, în timp ce pe ultima treaptă a podiumului a urcat SCM Politehnica Timișoara. Minaur a învins la limită la Baia Mare pe CSM Focșani și a făcut rocada cu echipa moldoveană pe ultimele două locuri de play-off, cu același scor strâns încheindu-se și partida de la Suceava în urma căreia gazdele au obținut prima victorie în campionat.