LNHM: Steaua rezolvă problema învingătoarei la pauzăRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
02 Oct 2015

LNHM: Steaua rezolvă problema învingătoarei la pauză

Al doilea meci al etapei a 8-a a Ligii Naționale de handbal masculin s-a desfășurat în sala Concordia din Chiajna, acolo unde Steaua a întâlnit Dunărea Călărași. Despărțite de 4 puncte în clasament, cele două echipe au oferit deja spectatorilor surprize: după un parcurs foarte bun, roș-albaștrii au cedat surprinzător în etapa a 6-a pe teren propriu în fața celor de la Energia Pandurii Târgu Jiu, în timp ce etapa trecută călărășenii au învins pe teren propriu vicecampioana, CSM București.

Partida de astăzi a început cu Ștefan Birtalan, fosta glorie a Stelei, dând lovitura de începere, iar acest lucru se pare că a adus noroc elevilor conduși de pe margine de Ovidiu Mihăilă. După un început ezitant, în care oaspeții au condus ostilitățile, Steaua a preluat inițiativa cu ajutorul unui Ionuț Georgescu în zi de grație, căruia i-a ieșit aproape totul, și a portarului Ivan Matskevich, de netrecut între buturi. Astfel, scorul devine 10:6 în minutul 18, apoi distanța se mărește la 6 goluri (12:6) cinci minute mai târziu, pentru ca la pauză gazdele să intre cu 7 goluri avantaj - 17:10.

După repaus, tot roș-albaștrii sunt cei care accelerează beneficiind și de o superioritate numerică și duc scorul la 20:10 în minutul 35. Din acest moment steliștii conservă avantajul, stopând încercările de revenire pe tabelă ale echipei conduse din teren de Alin Șania, deoarece Aihan Omer a fost nevoit să vadă partida din tribune. Pe final relaxarea intervine în jocul gazdelor, ceea ce le permite lui Zacaciurin și coechipierilor săi să se apropie la 6 goluri, scorul final fiind 33:27 în favoarea Stelei.

O victorie importantă contra unui adversar dificil ce duce echipa roș-albastră pe treapta a doua a podiumului.