LNHM: Steaua remizează la Călărași, ”tigrii” înving la SuceavaRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
07 Sep 2018

LNHM: Steaua remizează la Călărași, ”tigrii” înving la Suceava

Prima etapă a Ligii Zimbrilor a programat ieri și astăzi alte două partide.

Joi, la Călărași, Dunărea și CSA Steaua au remizat după un joc de mare angajament în care roș-albaștrii au ratat ultimul atac al meciului. Gazdele vor avea un cuvânt greu de spus în această ediție de campionat după transferurile făcute - Ante Grbavac (Vac), Zarko Pejovic (Gorenje), Mihajlo Radojkovic (Besiktas), Gabriel Bujor (HC Vaslui) – la care se adaugă experiența tehnicianului Adrian Petrea, iar acest lucru l-au dovedit cu prisosință în partida contra Stelei în care în ultimele minute au revenit de la 18:20 și au obținut o remiză importantă. De partea cealaltă, elevii lui Ovidiu Mihăilă au debutat în a treia competiție după ce a disputat deja jocuri în SEHA League și Cupa EHF și vor trebui să se pregătească de un ritm infernal, urmând ca duminică, 9 septembrie să joace de la ora 17.00 meciul retur al primului tur al Cupei EHF cu croații de la Varazdin.

Etapa a continuat cu meciul de la Suceava dintre CSU Suceava și CSM București. În sala „Dumitru Bernicu” elevii antrenorului Adrian Chiruţ au pierdut la limită partida contra mult mai puternice echipe a ”tigrilor” pentru care Sajjad Esteki a înscris 6 goluri la debutul într-un meci oficial. Iranianul a ieșit la rampă în ultimul sfert de oră înscriind trei goluri în trei minute, între minutele 50 și 53 și a permis echipei sale să se distanțeze de la 14:14 la 20:16, revenirea pe final a gazdelor fiind gestionată în cele din urmă de bucureșteni.

Ultima întâlnire a rundei inaugurale este programată miercurea viitoare, fiind decalată datorită meciului pe care Potaissa Turda îl are de disputat în Cupa EHF cu FC Porto.