LNHM: Steaua, o nouă victorie in extremisRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
24 Mar 2016

LNHM: Steaua, o nouă victorie in extremis

Ultima etapă a sezonului regulat a debutat aseară la Ploiești și a continuat astăzi la Chiajna cu două partide interesante ce au stabilit câteva necunoscute din configurația play-off-ului.

După victoria de miercuri seară, Dinamo a încheiat sezonul regulat în fruntea clasamentului Ligii Naționale de Handbal masculin. Misiune simplă pentru elevii lui Eliodor Voica, care nu s-au întrebuințat prea mult în fața unei echipe resemnate și au mărit treptat diferența pe tabelă, cele trei puncte în deplasarea de la Ploiești asigurându-le matematic prima poziție a clasamentului. În play-off, alb-roșiii vor juca împotriva echipei care va termina pe locul 8, subiectul fiind unul deschis între actuala ocupantă Dunărea Călărași și HCM Minaur Baia Mare. Călărășenii au un meci aparent mai simplu, chiar dacă în deplasare, contra HC Vaslui, în timp ce maramureșenii primesc vizita reșițenilor de la HC Adrian Petrea.

În această seară, în sala Concordia din Chiajna, Steaua a primit vizita echipei clasate pe locul secund, CSM București. Cu un nou frumos efort de echipă și cu portarul Florin Dragomir care a făcut minuni în poarta roș-albaștrilor, elevii lui Ovidiu Mihăilă au recuperat avantajul de trei goluri de la pauză 13:16, au egalat 27:27 în minutul 56 și au încheiat cu emoții cu un punct avans pe tabelă 29:28. Cu acest rezultat, Steaua termină pe locul 4 și va juca în play-off contra echipei de pe locul 5, loc pentru care se luptă Politehnica Timișoara și Potaissa Turda. Chiar și învinși, CSM București rămân pe locul 2 și se pregătesc pentru partidele cu ocupanta locului 7, HC Adrian Petrea.