LNHM: Steaua își ia revanșa în fața bănățenilorCornel Putan / SportPictures.eu
28 Aug 2019

LNHM: Steaua își ia revanșa în fața bănățenilor

CSA Steaua a câștigat primul derby al noii ediții a Ligii Zimbrilor, roș-albaștrii depășind cu 26:24 (12:9) pe SCM Politehnica Timișoara într-o reeditare a finalei Cupei României.

De această dată, ei au fost mai atenți în defensivă și s-au distanțat pe tabelă după primele minute de joc intrând la pauză în avantaj de trei lungimi, avantaj pe care l-au apărat pe parcursul reprizei secunde când nu le-au permis bănățenilor să se apropie și să egaleze.

Krsto Milosevic cu 6 goluri și Nemanja Grbovic cu 5 au fost principalii realizatori ai steliștilor, în timp ce Antonio Pribanić a contribuit cu 7 goluri la zestrea echipei oaspete.

Mâine se dispută grosul meciurilor etapei, cea mai interesantă întâlnire fiind cea de la Turda dintre Potaissa și CSM București, meci transmis în direct de canalul TVR HD.