LNHM: Steaua învinge la Reșița și urcă pe locul 5Stefan Constantin / SportPictures.eu
13 Oct 2016

LNHM: Steaua învinge la Reșița și urcă pe locul 5

Punct final în etapa a 8-a a Ligii Naționale de handbal masculin, odată cu ultima sirenă a partidei de la Reșița dintre HC Adrian Petrea și Steaua.

Roș-albaștrii au înregistrat singura victorie în deplasare a acestei runde după ce s-au instalat la conducere încă de la jumătatea primei reprize. De la scorul de 6:6 în minutul 14, elevii lui Ovidiu Mihăilă au înscris de trei ori la rând prin Ouksir (2) și Ionuț Georgescu pentru a stabili un avantaj pe care l-au păstrat, cu mici fluctuații, până la finalul meciului.

Echipa pregătită de Adrian Petrea a înregistrat a treia înfrângere în ultimele patru partide, excepția constituind-o remiza de pe teren propriu cu campioana Dinamo. Cu 7 goluri înscrise, Ionuț Georgescu a fost cel mai bun marcator stelist, în timp ce în tabăra gazdelor Starchenko și-a trecut de 6 ori numele pe lista marcatorilor. Cu acest rezultat, Steaua face 14 puncte și urcă pe locul 5, în timp ce reșițenii rămân pe locul 12 cu numai 7 puncte.