LNHM: Steaua întrerupe seria pozitivă a campioaneiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
16 Oct 2019

LNHM: Steaua întrerupe seria pozitivă a campioanei

Varianta handbalistică a ”eternului derby” și-a disputat prima filă din acest sezon în sala Concordia din Chiajna și s-a încheiat cu un succes la limită al gazdelor de la CSA Steaua printr-un gol înscris în ultima secundă de Milosevic. Dinamo pierde primul joc după 11 victorii și un meci egal și după un parcurs incredibil în grupele Champions League ce îi apropie de primăvara competiției, ceea ce confirmă faptul că în partidele cu CSA Steaua ambițiile și tradiția fac să dispară favoritele.

Scorul a avut o evoluție oscilantă, fiecare dintre cele două formații trecând pe rând la conducerea jocului. Dinamo a pornit mai bine și conducea cu 11:6 în minutul 17, dar steliștii au egalat la 12 în minutul 25 și au încheiat prima repriză în avantaj, 15:14. Diferența s-a mărit la trei goluri, 20:17 în minutul 43, Bannour și-a tras după el colegii și alb-roșiii aveau un avans minim, 25:24 în minutul 55, însă portarul gazdelor, Stănescu a câștigat două dueluri decisive cu Bannour și le-a permis lui Da Silva și Humet să își aducă echipa în avantaj când se intra în ultimul minut. Gavriloaia a egalat, dar Milosevic a detonat bomba în ultima secundă provocând înfrângerea lui Dinamo.

Interul stânga sârb a fost cel mai bun marcator al roș-albaștrilor cu 7 goluri urmat de Humet și Florea câte 5, în timp ce de la oaspeți Bannour a  înscris 11 goluri.

Dinamo rămâne pe primul loc cu 21 de puncte, iar CSA Steaua face 16 și urcă cel puțin temporar pe locul 4.