LNHM: Steaua îngenunchează Potaissa la TurdaRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
04 Mar 2019

LNHM: Steaua îngenunchează Potaissa la Turda

În prima partidă a etapei cu numărul 21 a Ligii Naționale de handbal masculin Steaua a câștigat la scor pe terenul unei pretendente la titlu, Potaissa Turda.

După insuccesul de pe teren propriu din ultima rundă a SEHA League, roș-albaștrii au făcut astăzi cel mai bun joc al lor în competiția internă și au administrat formației turdene prima înfrângere după trei luni, de la partida de Cupa României în care a fost învinsă de HC Dobrogea Sud.

Elevii lui Ovidiu Mihăilă au rupt echilibrul destul de rapid, întorcând tabela de la 3:2 la 3:6 cu contribuția lui Mohsen Babasafari, portarul iranian dând startul unei seri impresionante cu intervenții de-a dreptul miraculoase. În conjuncție cu paradele sale, Ionuț Georgescu și Gabriel Florea, mereu tinerele extreme steliste, au înscris pe bandă rulantă și după 10:15 în minutul 27 la pauză s-a intrat cu o diferență de patru lungimi, 12:16.

Turdenii pun presiune imediat după pauză și reduc ecartul la trei goluri, 17:20 în minutul 40, însă steliștii fac față cu brio și cu contribuția celor trei piloni și a liniei de 9 metri cu Vegar și Vujic au mărit până spre final diferența la 8 goluri, 26:34, ultimul gol al partidei aparținând gazdelor.

Georgescu a înscris 12 goluri și Florea 9 pentru formația roș-albastră, în timp ce pentru gazde Szoke a înscris 5 goluri, două dintre acestea din aruncări de la 7 metri. Steaua acumulează 41 de puncte și urcă pe locul 5 la un punct în urma lui Dinamo, care va juca miercuri în blockbuster-ul cu CSM București, ”tigrii” având 44 de puncte și șansa de a-i depăși pe turdeni, care au rămas cu 46 de puncte pe locul secund.