Liga 1: Concordia Chiajna vs. FC Voluntari (live)
    SuperLiga CEC Bank: CSM București vs. CSM Știința Baia Mare (live)
    Digisport 1
LNHM: Steaua, campioana sezonului regulatMihai Enache / SportPictures.eu
12 Apr 2018

LNHM: Steaua, campioana sezonului regulat

Ultima etapă a Ligii Naționale de handbal masculin s-a desfășurat astăzi stabilind configurația partidelor din play-off. CSA Steaua București a învins în sala Concordia din Chiajna pe AHC Dobrogea Sud Constanța și a terminat cu un avantaj de patru puncte față ocupanta locului secund, AHC Potaissa Turda.

Elevii lui Horațiu Gal s-au desprins abia în minutul 40 în partida contra celor de la CSM Focșani și și-au confirmat avansul minim la puncte față de Dinamo, campionii beneficiind astăzi de pauză și trei puncte la masa verde.

Cu un nou antrenor, portughezul Paulo Jorge Pereira care este și selecționer al Portugaliei, CSM București a obținut o victorie importantă la Călărași și a urcat pe locul 4 luând fața la potou Politehnicii Timișoara, bănățenii fiind învinși de Minaur Baia Mare.

Finaliștii Cupei României au prins ultimul loc de play-off și vor lupta pentru un loc în semifinale cu Steaua, roș-albaștrii urmărind revanșa pentru eliminarea din Final Four-ul de la Constanța.

Rezultatele etapei a 26-a, ultima a sezonului regulat, sunt următoarele:

Joi, 12 aprilie

AHC Potaissa Turda - CSM Focșani 2007  27:20 (11:11)

CS Minaur Baia Mare - SCM Politehnica Timișoara  31:23 (12:8)

AHC Dunărea Călărași - CSM București  24:31 (16:18)

HC Vaslui - CSU Suceava  25:21 (10:9)

CSA Steaua București - AHC Dobrogea Sud Constanța  29:26 (17:13)

Partidele CSM Făgăraș - CS Politehnica Iași și HC Odorhei - CS Dinamo București au fost omologate cu scorul de 10:0 pentru CSM Făgăraș și CS Dinamo București datorită retragerii din campionat a echipelor Politehnica Iași și HC Odorhei.

12 CSM Fagaras 26 5 1 20 585 676 -91 16

Așadar, configurația sferturilor de finală, care se vor defășura după sistemul ”cel mai bun din 3 partide” ce vor avea loc pe 15, 19 și 29 aprilie, este următoarea:

CSA Steaua București - CS Minaur Baia Mare

AHC Potaissa Turda - AHC Dunărea Călărași

Dinamo București - AHC Dobrogea Sud Constanța

CSM București - SCM Politehnica Timișoara

Prima și a treia partidă sunt programate pe terenul primei echipe.

Echipele clasate pe locurile 9-12 vor juca după sistemul grupă pentru stabilirea celor două care vor evolua la barajul de promovare/retrogradare. Prima etapă programează duminică, 15 aprilie, următoarele jocuri: