LNHM: Steaua - CSM București 29-21Răzvan Păsărică / SportPictures.eu
26 Sep 2017

LNHM: Steaua - CSM București 29-21

Steaua a învins categoric vicecampioana României, CSM București, într-un meci în care Tudor Stănescu s-a aflat într-o formă excepțională. Pe lângă numeroasele parade, portarul a marcat și trei goluri, din poartă în poartă. Scor final 29-21 (16-6).

Băieții lui Ovidiu Mihăilă au început în forță partida. Cu o apărare ce a închis toate spațiile adversarilor și o forță ofensivă evidentă, roș-albaștrii au făcut spectacol până în minutul 18 al primei reprize, când conduceau cu 9-0. Adversarii au rămas anesteziați, reușind să înscrie primul punct abia în minutul 19. De remarcat, în primele 30 de minute, a fost și evoluția portarului Tudor Stănescu, cel care nu numai că a ridicat sala în picioare cu fiecare minge deviată, dar a și contribuit cu două goluri. Scorul pauzei: 16-6.

A doua repriză a avut aceeași dinamică. Steliștii au continuat să pună probleme apărării celor de la CSM București, iar portarii gazdelor au fost într-o formă de zile mari, astfel încât, la mijlocul reprizei secunde, scorul era 23-11. Pe fondul acestei „lecții de handbal”, scorul final a fost 29-21.

„Am făcut un grup frumos aici la Steaua și sperăm să continuăm cu aceleași evoluții. Ne gândim deja la următorul meci. Ne dorim victoria și la Făgăraș”, a spus Tudor Stănescu.

„Trebuie să avem încredere în toți jucătorii noștri. Este o victorie pe care ne-am dorit-o. Am mare încredere în ceea ce am construit. Am avut o apărare foarte bună. Îi felicit pe băieți și sunt mândru de ei. Ne dorim victoria și în meciul cu Făgăraș”, a spus antrenorul Ovidiu Mihăilă.