LNHM: Spectacol agreabil, ”delfinii” înving la ConstanțaSorin Pană / SportPictures.eu
11 Mar 2017

LNHM: Spectacol agreabil, ”delfinii” înving la Constanța

Meci de o factură deosebită la Constanța, unde HC Dobrogea Sud și CSM Focșani au jucat cu garda jos și au oferit asistenței din Sala Sporturilor și telespectatorilor TVR numeroase faze-spectacol și execuții de excepție.

După un debut bun al vrâncenilor, care au condus cu 4:1, și două mici pene de curent ce au întrerupt jocul, gazdele s-au zbătut să se desprindă pe tabelă și au reușit să o facă abia în a doua jumătate a primei reprize. De la 6:6 în minutul 14, ”delfinii” s-au detașat la 8:6, apoi cu cinci minute înainte de pauză tabela indica 13:8. Diferența maximă a primei reprize a fost de șase goluri, 15:9, însă scorul a luat proporții în debutul părții secunde, când gazdele au mărit treptat ecartul până la 10 lungimi, 21:11 în minutul 36. Focșenenii au redus diferența până la 7 goluri, însă dobrogenii au stat în zona de siguranță și au menținut acest ecart până la final.

Cu 41 de puncte, HC Dobrogea Sud a revenit pe locul 3 și așteaptă să vadă dacă îl va păstra și după finalul meciului de mâine de la Timișoara dintre SCM Politehnica și CSM București.

În celălalt meci al zilei Potaissa a învins fără probleme la Făgăraș și își menține avansul de 5 puncte față de constănțeni în condițiile în care are un joc în plus disputat.