LNHM: Sătmărenii savurează gustul succesuluiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
22 Oct 2016

LNHM: Sătmărenii savurează gustul succesului

După ce aseară Potaissa s-a impus la Turda în fața celor de la Făgăraș, astăzi au avut loc alte trei partide ale etapei a 9-a a Ligii Naționale de handbal masculin.

Dacă victoria liderului HC Dobrogea Sud la Focșani era una scontată, CSM Satu Mare a spart gheața și a obținut primele trei puncte în campionat în fața celor de la CS HC Adrian Petrea Reșița, a căror criză se adâncește. Ajunși la al cincilea meci fără să cunoască gustul victoriei, elevii lui Adrian Petrea nu au putut să facă față asaltului gazdelor, Lazic (7) și Olah (6) fiind principalii realizatori ai sătmărenilor.

Într-un duel de cupe europene, ”tigrii” de la CSM București au tranșat în favoarea lor soarta celor trei puncte într-un final încins cu SCM Politehnica Timișoara, după ce în prima repriză bănățenii au întors de la 1:5 la 12:10 scorul pauzei.

Mâine are loc ultimul meci al etapei, la Chiajna, în sala Concordia, Steaua primind vizita celor de la CSU Suceava, echipă incomodă cu prestație apreciată pe terenul campioanei Dinamo.